Selime Sultan Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – AKSARAY

Selime Sultan Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – AKSARAY

Sevgili Gezginler bu yazımızda sizlere Selime Sultan Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Türbe’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Selime Sultan Türbesi Nerede?                    

Türbesi, Aksaray ilinin güney doğusunda Aksaray’a 25 km uzaklıkta bulunan Güzelyurt İlçesine bağlı olan Selime kasabasında bulunmaktadır. İlçeye uzaklığı 13 km dir. Türbe, Ihlara Vadisi’nin bitiminde yer almaktadır.

Türbe Ali Paşa, kardeşi Ahi Ahmet ve yakınlarının adına inşa edilmiştir. Sekizgen planlı türbenin üzeri külah şeklinde bir üst örtü le kapatılmıştır. Taş ve tuğla malzeme kullanılmıştır.  Girişin bulunduğu yerde kapı söveler, altıgenler, geometrik ve zikzak motifler kullanılarak süslenmiştir.

Ali Paşa Aksaray yerlilerinden olup, ünlü Selçuklu Tarihçisi Kerimüddîn Mahmud’un muasırlarındandır. Sultan Gıyâseddîn II. Mesud zamanında yaşamıştır. Ali Paşa Şenkitoğlu tarafından sığındığı Selime Kalesi’nde hile ile çıkartılarak, kardeşi Ahî Ahmed ve diğer adamları ile birlikte katledilmişlerdir.

Ölümlerinin ardından kardeşi Ahî Ahmed ile birlikte Selime Kabristanı’na defnolunmuşlardır. Sonra da üzerlerine türbe yapılmıştır.  Türbe, Selçuklu Devleti’nin çöküşü ve dağılışı sırasında yapılmıştır.

           Selime Sultan Türbesi’ne Nasıl Gidilir?          

Türbesi, Aksaray ilinin güney doğusunda Aksaray’a 25 km uzaklıkta bulunan Güzelyurt İlçesine bağlı olan Selime kasabasında bulunmaktadır. İlçeye uzaklığı 13 km dir. Türbe, Ihlara Vadisi’nin bitiminde yer almaktadır.

Ali Paşa Türbesine toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ali Paşa Türbesine ulaşmak için öncelikle Aksaray merkezine gelmeniz gerekmektedir. Şehir Merkezinden gün içerisinde her saat toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. Bunun dışında tur şirketleri vasıtasıyla Ali Paşa Türbesine gelmek mümkündür.

Hususi aracıyla Ali Paşa Türbesine gelenler Aksaray’a gelip Nevşehir yönünde hareket ederek yola devam etmelidir. Yaklaşık 11 km sonrasında sağ tarafınızda Selime levhasını göreceksiniz. Yolları oldukça düzgün bir yapıya sahiptir.

Türbe, Ankara’ya 250 kilometre, Konya’ya 172 kilometre, İstanbul’a 674 kilometre ve İzmir’e ise 721 kilometre mesafede yer almaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments