Selinus Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Selinus Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Selinus Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Selinus Antik Kenti Nerede;                                                                                                         

Antalya ilinin Gazipaşa İlçesi sınırları içerisinde, Gazipaşa ilçesine 4 kilometre mesafededir. Gazipaşa Limanı ve Hacı Musa Çayı gerisinde küçük bir yarımadanın yamacında kurulan antik bir kenttir.

 

                           Selinus Antik Kentinin Tarihi                      

Antik Kentin Tarihi M:Ö 6. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Klikya bölgesinin en önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Ünlü Roma İmparatoru Trajanus Selino bu kentte ölmesinden dolayı kentin isminin de buradan geldiği söylenmektedir. Romalılar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Antik Kentte Özellikle Helenistik,  Roma, Bizans ve Selçuklu Döneminden kalma önemli tarihi eserler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, Anıtsal mezarlar, Hamamlar, Nekropol, Su Kemerleri, Odeon, Kilise ve Şeker hane Köşkü’dür.

                  Selinus Antik Kenti Giriş Ücreti                   

Antik Kente Giriş ücreti bulunmuyor.

            Selinus Antik Kentinin Ziyaret saatleri:              

Antik kent 24 Saat boyunca hizmet vermektedir.

               Selinus Antik Kentine Nasıl Gidilir?                  

Antalya- Mersin karayolundan gidilin antik kent, Alanya-Anamur arasında kalan Gazipaşa ilçesindedir. Gazipaşa’ya 3,5 km mesafede kıyı kesimde yer almaktadır. Uğur Mumcu caddesine çıktığınızda antik kent tabelasını göreceksiniz, tabelayı takip ederek ulaşabilirsiniz.

  • İstanbul ve gelecek olan ziyaretçiler, Isparta Antalya Yolunun takip ederek gidebilirler. Yaklaşık 850 km’dir.
  • Ankara’dan gelecek olanlar, Isparta Antalya Yolunu veya Konya-Seydişehir karayolunu kullanarak gidebilirler. Yaklaşık 575 km’dir.
  • İzmir’den gelecek olanlar, Denizli- Antalya yolunun kullanabilirler. Yaklaşık 635 km’dir.
  • Güney sahilinden gelecekler Mersinden Antalya’ya doğru giden yolu takip ederek gidebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.