Serik Gezilecek En iyi 10 Yer – Serik Gezi Rehberi – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Serik Gezilecek En iyi 10 Yer – Serik ilçesinin Tarihi, Mimarisi ve Doğal güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Serik Gezilecek En iyi 10 Yer – Serik Gezi Rehberi – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Serik Gezilecek En iyi 10 Yer – Serik ilçesinin Tarihi, Mimarisi ve Doğal güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Serik İlçesi Hakkında Kısa Bilgi

Antalya’nın 150 bin nüfuslu bir ilçesidir. İl merkezine 30 km uzaklıktadır. İlk Yerleşim yeri M.S 2. Yy’da Bergama Krallığına bağlı olarak Yanköy Köyü yakınlarında bulunan Koçhisar Tepesi olarak bilinen yerde (Sillyon) Belkıs Köyünde Aspendos olarak kurulmuştur.

22 km’lik kıyı şeridine sahip olan ilçe, Belek Beldesinde bulunan Oteller ile gerek ülke geneli gerekse de Dünya çapında önemli bir yer haline gelmiştir.  Dünya’ca bilinen Aspendos ve Sillyon gibi tarihi yerleri, Şelaleleri, Doğal Güzellikleri ile görülmeye değer güzellikte birçok yer bulunmaktadır. Bu yazımızdan En iyi 10 Yer olarak derlediğimiz yerleri yazacağız.

Serik Gezilecek En iyi 10 Yer

1- Uçansu Şelalesi

Şelale, Serik ilçesinin Gebiz Beldesine bağlı Akçapınar Köyü sınırlarında bulunuyor. Orman içinde doğa ile başbaşa huzurlu bir yer arayanlar için oldukça güzel bir yerdir. Havutlu ve Bal dereleri birleşmesi ile oluşan ve ortalama 50 metre yükseklikten düşerek muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Şelaleden akan su küçük bir göl oluşturuyor.

2- Kral Havuzu

Serik ilçesinin en güzel yerlerinden

Serik ilçesinin en güzel yerlerinden

Serik ilçesinin Gebiz Beldesinin Kozan Mahallesi sınırları içerisinde Uçandere üzerinde yer alır. Özellikle sosyal medyada yayınlanan videolar sonrasında oldukça popüler olan bir yerdir. Aşağı Uçansu – Yukarı Uçansu ve bunun üstünde Kral Havuzu bulunuyor. Kayanın su ile oyduğu doğal bir havuzdur.

3- Aspendos Ören Yeri

Serik ilçesinin Belkıs Köyü sınırlarında bulunuyor. Bölgede Adına Madeni para bastıran ilk şehirlerden birisidir. Yunan efsanesine göre, şehir Truva Savasından sonra Pamphlia’ya gelen kahraman Mopsos Liderliğindeki Argive kolonicileri tarafından kurulmuştur. Ören yerinde Antik Tiyatro, Su Kemeri, Basınç Kuleleri, Bazilika, Agora, Meclis Binası, Anıtsal Çeşme ve tapınak en önemli bölümleridir.

4- Aspendos Antik Tiyatro

Aspendos Antik Tiyatro

Aspendos Antik Tiyatro

Aspendos Antik Kentin En önemli ve Göze en çok çarpan yapısıdır. Tanrılara ve o dönemin imparatorlarına ithaf edilen, ziyaretçilerine Roma Devrinin altın çağlarını, zenginliğini ve ihtişamını hissettiren yerdir. 12.000 kişi kapasitesi ile küçük bir tepenin yamacına kurulmuştur. Antalya gezininiz de mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

5- Zeytintaşı Mağarası Tabiat Anıtı

Serik ilçesinde Akbaş Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Oluşum açısından incelendiğinde Karstik bir mağaradır. Çift katlı bir mağaradır. 136 m uzunluğundadır. Tek galeriden oluşan mağara sütunla ile salon ve odacıklara ayrılmıştır. Gelişimleri devam eden mağarayı mutlaka görmelisiniz.

6- The Land Of Legends

serik gezilecek en iyi 10 yer

serik gezilecek en iyi 10 yer

Otel & Tema Park olarak hizmet veren bir yerdir. İster konaklama isterseniz Tema Park Kullanımı isterseniz de alışveriş mağazalarını kullanabileceğiniz bir yerdir. Akşam saatlerinde Işık & Su gösterileri yapılıyor ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

7- Sillyon Antik Kenti

Türk-İslam Dönemi’nde önemli merkezlerinden Karahisar-ı Teke Kalesi olarak tarihsel dönemelere ve bazı olaylara ev sahipliği yapmıştır. 17. yüzyıla kadar yerleşimi sürmüştür. Sillyon akropolisinin kuzeybatı noktasında bulunan Kale Mescidi Türk-İslam varlığının en büyük delilidir. Antik Kent, Antalya Bölgesi’ndeki en erken Türk-İslam eserleri arasında bulunuyor.

8- Akbaş Göleti

Gökçepınar mevkisinde bulunan bu yer Koca Dere üstünde inşa edilmiş bir gölettir. Akbaş ve Karataş Köylerindeki tarım alanlarının sulanması amacıyla kurulmuştur. Akbaş Göleti 30 metre yüksekliğinde 470 metre uzunluğu ile etkileyici bir görüntüye sahiptir. Etler Şelalesinden akan suların oluşturduğu gölet etrafı orman ile çevrilidir. Kamp ve Piknik için oldukça güzel bir yerdir.

9- Etler Şelalesi

Köprüçay havzasında Ovacık dağının güneybatısında bulunan bir doğa harikasıdır. Bulunduğu vadi içeirisnde gelen misafirlerine büyüleyici bir ortam sunuyor. Antalya gezinizde doğal bir ortam arıyorsanız mutlaka buraya gitmelisiniz.

10- Gökbüvet Şelalesi

Etler Şelalesi ile Akbaş Göleti arasında kalan bu yer doğal güzelliği ile bilinmektedir. Doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için oldukça güzel bir yerdir. Büyük kayalıklar olan derenin içinden gidildiği için yürüyüş yapacaklar için çok zorlu bir parkuru olduğunu söylemeliyiz.

BELEK

Serik ilçesinin En önemli beldesidir. İçinde barındırdığı 5 yıldızlı Oteller ile yerli – yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir yerdir. Antalya ilinin En çok otel barındıran yerlerinden biri desek hiç yanlış olmaz. Bu bağlamda gezilip görülecek yerler de ilgi görmektedir.

Serik Gezilecek En İyi 10 Yer

Serik’te Gezilecek En İyi 10 Yer

Serik Gezilecek En iyi 10 Yer

Serik Gezilecek En iyi 10 Yer

Serik Gezilecek En iyi 10 Yer

Serik Gezilecek En İyi 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.