Şeyh Edebalı Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Şeyh Edebalı Kimdir – Bilecik

Şeyh Edebalı Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Şeyh Edebalı Kimdir – Bilecik

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şeyh Edebalı Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Şeyh Edebalı Kimdir? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Türbe, Bilecik merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bilecik kent merkezine bağlı İstiklal Mahallesinde A. Refik Öztürk Caddesi üzerinde bulunur. Merkeze yürüme mesafesindedir.

Türbede Şeyh Edebali ile birlikte, şeyhin neslinden altı büyük ve dört küçük sanduka yer almaktadır. Sandukaların bulunduğu oda dışında iki oda daha bulunmaktadır. Bu türbe Sultan II. Abdülhamid döneminde ve son olarak da 2012 yılında restore edilmiştir. Ayrıca, Camisi, türbeleri ve Osmanlı padişahları tanıtım koridoru olan bir bahçesi bulunuyor.

                        Şeyh Edebalı Kimdir?                               

Şeyh Edebali, 1206 yılında Merv şehrinde dünyaya gelmiştir. İslam ilahiyatçısı, din bilgini, Ahi şeyhi, Osman Gazi’nin kayınbabası ve hocasıdır.

Şeyh Edebali, Devlet, nizam ve kanunlarının hazırlanışındaki büyük hizmetleriyle Osmanlı ‘nın manevi kurucusu olarak kabul edilir.
Tefsir, hadis ve İslam hukuku konularında uzmanlaşan Edebali, Mevlâna Celaleddin-i Rumi ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi zatlarla birlikte zaman geçirip sohbetlerde bulunmuştur.

                 Şeyh Edebalı Türbesi Nerede?                     

Türbe, Bilecik merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bilecik kent merkezine bağlı İstiklal Mahallesinde A. Refik Öztürk Caddesi üzerinde bulunur. Merkeze yürüme mesafesindedir.

           Şeyh Edebalı Türbesi’ne Nasıl Gidilir?           

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler önce Bilecik merkeze gelmelidirler. Buradan şehir içi otobüsleri ile gelebilirsiniz.  Ya da şehir merkezden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler, önce Bilecik merkeze gelmelidirler. Buradan Atatürk Blv. ve Ertuğrul Gazi Cd. Üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Navigasyon ile Gitmek isteyenler, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.