Şeyh Muhammed Bedevi Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir

Şeyh Muhammed Bedevi Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Şeyh Muhammed Bedevi Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  Şeyh Muhammed Bedevi Cami ve Türbesi Hakkında   

Kilis ilinin merkezinde bulunuyor. Türbenin haman yan tarafına 2007 yılında Şeyh Muhammed Bedevi Camisi yapılarak bir külliye haline gelmiştir. Türbe,  XIV.Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Şeyh Muahammed Bedevi Türbesinden Bahsedecek olursak; Kare bir plan üzerine yapılan yapı, Dört kemerli ve üstü sivri kubbe şeklinde yapılmıştır. Türbenin, Doğu ve batı yönünde bir, güney yönünde iki penceresi  bulunuyor. Türbenin içini incelediğimizde,  üstü yeşil bir örtü ile örtülmüş bir sanduka bulunmaktadır. Sandukanın herhangi bir kitabesi bulunmuyor.

Evliya Çelebi seyahatnamesinde,  “Şehrin batısında bir büyük tekke vardır. Burada Sahabe-i kiramdan Şeyh Muhammed Arab-i ve Rıttal-i diye meşhur bir zat yatar …” diyerek türbedeki sandukanın önemli bir zata ait olduğundan bahsetmiştir.

Şeyh Muhammed Bedevi Türbesi’nin hemen ön kısmındaki mezarlıkta  yakın dönemde vefat eden Kadiri ve Rufai tarikatı şeyhlerinin mezarları bulunmaktadır. Türbenin tam karşısında ise Merhum Şevket Hidayet Külliyesi bulunmaktadır. Türbe yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir.

                 Şeyh Muhammed Bedevi Kimdir?                   

Şeyh Muhammed Bedevi, Hz. Peygamber zamanında ölçü biriminin başında sorumlu ve Hurma işlerinden sorumlu olan zat olarak biliniyormuş.  Hz. Ömer zamanında islam ordusu ile Kilis ilinin olduğu bu bölgeye geldiğ ve 639 yılında da şehit düştüğü bilinmektedir.

    Şeyh Muhammed Bedevi Cami’ne Nasıl Gidilir?     

Şeyh Muhammed Bedevi Cami ve Türbesi, Kilis ilinin merkezinde bulunuyor. İslambey Parkı’nın 2 km. batısında, Kalleş Dağı’nın güneyindeki etrafa hakim tepe üzerinde bulunuyor. Şahsi aracınız ile Türbeye ulaşım oldukça kolaydır. Asfalt yoldan rahatça ulaşabilirsiniz. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.