Seyhamamı Tarihi Kaplıcası Nerede- Nasıl Gidilir – Kızılcahamam

Seyhamamı Tarihi Kaplıcası Nerede- Nasıl Gidilir – Kızılcahamam

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Seyhamamı Tarihi Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihçesi ve Mimari Yapısı  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

   Seyhamamı Tarihi Kaplıcası Hakkında Bilgiler   

Seyhamamı Tarihi Kaplıcası, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kızılcahamam ilçesine bağlı Güvem Bucağı sınırlarında bulunur. Ankara merkeze yaklaşık olarak 100 km mesafede bulunmaktadır. İlçe merkezine 20 km mesafededir. Kızılcahamam Çerkeş yolu üzerindedir.

Seyhamamı Kaplıcaları’nın bir rivayete göre Haçlı Seferleri sırasında Alman Orduları tarafından yaptırıldığı bilgisi bulunmaktadır. Eski ismi Kilise olan köye ismini veren eski Bizans kilisesi Candaroğlu beylerinden İskender Bey zamanında (XV.asrın ikinci yarısı) yıkılmış ve aynı yere bir cami inşa edilmiştir. Bu cami geçmişte birkaç defa restorasyon geçirmiş olup, 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak esaslı bir şekilde restore edilmiştir. Kaplıca 1943 Çerkeş depremi sırasında harap bir duruma gelmiştir. Yapılan tamirat çalışmaları ile kullanılır hale gelmiştir.

Çevre halkı dışında çoğu kişinin bilmediği tarihi kaplıcanın en önemli özelliği Termal suyun düşük bir ısıda ve doğal bir havuzda toplanmasıdır. 45 derece su sıcaklığına ve 6,5 ph değerine sahiptir. Bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli ve florürlü bir bileşime sahiptir. Banyo ve içme kürlerine elverişlidir. Romatizma, kalp ve kan dolaşımı bozuklukları, böbrek, idrar yolları ve kadın hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları ile sinir hastalıklarının tedavisinde yararlanılmaktadır.

İletişim Numarası: 0(312)745 61 35 – 36

             Seyhamamı Tarihi Kaplıcası Nerede?            

Seyhamamı Tarihi Kaplıcası Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kızılcahamam ilçesine bağlı Güvem Bucağı sınırlarında bulunur. Ankara merkeze yaklaşık olarak 100 km mesafede bulunmaktadır. İlçe merkezine 20 km mesafededir. Kızılcahamam Çerkeş yolu üzerindedir.

         Seyhamamı Tarihi Kaplıcası Nasıl Gidilir?       

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler 19 Mayıs Stadyumu (11560 nolu) durağından 527-1 ve 527-2 nolu otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Buradan dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler E-5 Ankara-İstanbul Devlet Kara yolunu takip ederek ulaşabilirler.

  • Ankara Kızılcahamam arası yaklaşık 82 km
  • Samsun Kızılcahamam arası yaklaşık 406 km
  • Bursa Kızılcahamam arası yaklaşık 391 km
  • Kocaeli Kızılcahamam arası yaklaşık 291 km
  • Kayseri Kızılcahamam arası yaklaşık 400 km
  • İstanbul Kızılcahamam arası yaklaşık 381 km
  • İzmir Kızılcahamam arası yaklaşık 641 km
  • Diyarbakır Kızılcahamam arası yaklaşık 1094 km
  • Güvem Bucağı’nın 2 km. batısında, Kızılcahamam’a 16 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.