Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – SİİRT

Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – SİİRT

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Şeyh Muhammed El Hazin hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

        Şeyhul Hazin Hazretleri Hakkında Bilgiler          

Şeyhü’l-Hazîn olarak anılan bu büyük evliya, 1816 yılında Siirt ilinin Fersaf köyünde doğmuştur. Babasının adı Kâdirî şeyhi Molla Musa Efendi, Annesinin adı ise Fatıma Hatun’durŞeyhul Hazin Hazretleri, Şeyh Muhammed el-Fersâfî unvanıyla da bilinmektedir. Daha sekiz yaşındayken Kur’ân-ı Kerim’i hatim etti.

Şeyhul Hazin Hazretleri

Birçok kerameti olan Şeyh el-Hazîn’in soyundan birçok ililm bilim adamı ve alim yetişmiştir. Başta oğulları olmak üzere, Şeyh Zeynelabidin, Şeyh Muhammed Musa Kâzım ve Şeyh Takyeddin Efendiler, insanlara daima takva yolunu göstermiştir. Şeyhul Hazin Hazretleri , 1892 yılında Doğduğu Fersaf köyünde vefat etmiştir.

Şeyh Muhammed el-Hazîn, ölmeden önce işaret ettiği ‘Beni buraya defin edin’ dediği köyün yukarısına gömülmüştür. Bu yerin önemi ise, Halid bin Velîd Hazretlerinin Siirt’i fethettiği sırada çadırını buraya kurmuş olmasıdır.

Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi, Siirt iline 7 km uzaklıkta Fersah köyünde Tillo yolu üzerindedir. Buraya gitmek için, şahsi aracınızla Tillo ilçesi yönünde ilerlediginizde tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Şeyhul Hazin Hazretleri 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.