Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Siirt Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Şeyhul Hazin Hazretleri Hakkında;

Şeyhü’l-Hazîn olarak anılan bu büyük evliya, 1816 yılında Siirt ilinin Fersaf köyünde doğmuştur. Babasının adı Kâdirî şeyhi Molla Musa Efendi, Annesinin adı ise Fatıma Hatun’durŞeyhul Hazin Hazretleri, Şeyh Muhammed el-Fersâfî unvanıyla da bilinmektedir. Daha sekiz yaşındayken Kur’ân-ı Kerim’i hatim etti.

Birçok kerameti olan Şeyh el-Hazîn’in soyundan birçok ililm bilim adamı ve alim yetişmiştir. Başta oğulları olmak üzere, Şeyh Zeynelabidin, Şeyh Muhammed Musa Kâzım ve Şeyh Takyeddin Efendiler, insanlara daima takva yolunu göstermiştir. Şeyhul Hazin Hazretleri , 1892 yılında Doğduğu Fersaf köyünde vefat etmiştir.

Şeyh Muhammed el-Hazîn, ölmeden önce işaret ettiği ‘Beni buraya defin edin’ dediği köyün yukarısına gömülmüştür. Bu yerin önemi ise, Halid bin Velîd Hazretlerinin Siirt’i fethettiği sırada çadırını buraya kurmuş olmasıdır.

Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi’ne Nasıl Gidilir;

Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi, Siirt iline 7 km uzaklıkta Fersah köyünde Tillo yolu üzerindedir. Buraya gitmek için, şahsi aracınızla Tillo ilçesi yönünde ilerlediginizde tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Derzin Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.