Seyid Abdulhakim Arvasi Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Ankara

Seyid Abdulhakim Arvasi Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Seyid Abdulhakim Arvasi Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Türbenin Önemi, Mimarisi ve Türbe hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Seyid Abdulhakim Arvasi Kimdir?                     

Abdulhakim Arvasi, 1865 yılında Van ilinin Başkale ilçesinde doğmuştur. Son asırda yetişen, dört mezhebin fıkıh bilgilerinde mahir, büyük âlim ve ruh bilgilerinin mütehassısı büyük Türk İslam alimi olarak gösterilir.

Arvas Seyyieleri ailesine mensup, anne tarafından Abdülkadir-i Geylânî hazretlerinin soyundan gelmektedir, Nakşibendî-Hâlidî şeyhidir.  Babası Seyyid Mustafa Efendidir.

Cumhuriyet döneminin önemli fikir ve sanat adamlarından olan hoca Necip Fazıl Kısakürek’in kendisiyle tanışıp sohbetlerinde bulunması, Arvasi’nin, bilim, sanat, siyaset ,edebiyat ve aydın çevrelerde tanınmasını sağlamıştır. Edebiyat alanında yazmış olduğu eserler o döneme ışık tutmuştur.

Abdulhakim Arvasi, Soyadı kanunu kabul edilince Üç ışık soyadını almıştır. Beyoğlu Ağa Cami ve Beyazıt Camii’nde dersler vermiştir. Eylül 1943’te sıkıyönetimin komutanlarının emriyle İzmir’e gönderildi. Bir takım sağlık sorunları yaşamasından sonra Bir süre sonra Ankara’ya gitmesine izin verildi. 27 Kasım 1943 yılında Ankara’da vefat etti. Kabirleri Ankara’nın Bağlum Mezarlığı’ndadır

Seyid Abdulhakim Arvasi kitapları;

-Rabıta-i Şerife, Hal Tercümesi

  Seyid Abdulhakim Arvasi Hazretlerinin Türbesi Nerede?

Türbe, Ankara ilinin Keçiören ilçesine Bağlı Bağlum semtinde bulunmaktadır.

Seyid Abdulhakim Arvasi Hazretlerinin Türbesine Nasıl Gidilir?

Otobüsle gitmek isteyenler; Kızılay, Sıhhiye, Ulus güzergâhından geçen Bağlum otobüsüne binebilirsiniz. 266 – 268 Numaralı Ego otobüsüyle türbenin yakınında inebilirsiniz. Kızılay’dan yaklaşık 50 dakika sürer.

Dolmuşla gitmek isteyenler; Ulus – Bentderesi dolmuş durağı ve Sıhhıye Köprüsü üstünden kalkan  Bağlum dolmuşlarıyla da türbeye gelebilirler.

Kendi aracınızla gidecekseniz, çevre yolundan veya Sanatoryum – Ufuktepe – Bağlum güzergâhının kullanarak türbeye ulaşabilirsiniz. Türbenin içinde ücretsiz park yeri mevcuttur.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.