Şeytan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Şeytan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Şeytan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? Ardahan’da  Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Şeytan Kalesi, Ardahan ilinin Çıldır ilçesinde Yıldırımtepe Köyünde, Karaçay Vadisinde kayalıkların zirvesinde bulunmaktadır. Urartular döneminde yapıldığı tahmin edilen bu kale, yapıldığı dönemde Gözetleme ve Savunma amacıyla yapılmıştır.

Şeytan Kalesi, Tarihte Eruşeti bölgesi diye bilinenbu kale Gürcüce kaynaklarda “Kacis Tsihe” olarak geç. Osmanlıların bölgeyi ele geçirmesinden sonra kalenin ismi Şeytan Kalesi olarak konulmuştur. Kalenin adı eski Türkçede Şeytan anlamaına gelen Albiz(albız) kelimesinden almış.

Ulaşımı oldukça zor olan Şeytan Kalesine çıkığınızda sizleri muhteşem bir doğa manzarası bekliyor. Nefesinizin açıldığını hissediyorsunuz resmen. Bu kadar yüksek bir yere nasıl yapılmış hayret edeceğiniz bu kaleyi Kars – Ardahan gezilerinizde veya Doğu ekspresi ile Kars iline geldiğinizde  mutlaka bu kaleyi görmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca Foto-Safari tutkunları için keyifli kareler yakalayabileceğiniz bir manzaraya sahiptir.

Şeytan Kalesi Giriş Ücreti;

Kaleye girişte herhangi bir ücret ödenmiyor.

Şeytan Kalesi Ziyaret Saatleri;

Kaleyi, Saat 08.00 itibari ile gezebilirsiniz. Akşam saatlerine bırakmayınız gerek yol şartları gerekse manzara olarak çok bir şey göremezsiniz.

Şeytan Kalesi Nerede;

Şeytan Kalesi, Ardahan ilinin Çıldır ilçesinde Yıldırımtepe Köyünde, Karaçay Vadisinde kayalıkların zirvesinde bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Güzelyurt Göleti Nerede - Nasıl Gidilir?

Şeytan Kalesi’ne Nasıl Gidilir;

Şeytan Kalesi, Ardahan ilinin Çıldır ilçesinde Yıldırımtepe Köyünde bulunmaktadır. Ardahan şehir merkezine 35 km, Kars iline 100 km, Yıldırım köyüne 3 km uzaklıktadır. Çok dar bir yoldan çıktığınız bir yol bulunuyor. İki araç zar zor geçebiliyor desek yanlış olmaz.  Arabayı kaleye yakın bir noktada bırakıp 10 dakika yürüyüp çıkabileceğiniz mesafededir.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.