Şeytan Sofrası Nerede – Nasıl Gidilir – Ayak İzi – Balıkesir Gezilecek Yerler?

Şeytan Sofrası Nerede – Nasıl Gidilir – Ayak İzi – Balıkesir Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şeytan Sofrası Nerede – Nasıl Gidilir – Ayak izi Hikayesi? Balıkesir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

                               Şeytan Sofrası Nerede;                          

Şeytan Sofrası, Balıkesir ili Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan bölgeye hâkim büyük kayalık tepenin üzerinde bulunmaktadır.

 

                              Şeytan Sofrası Hakkında;                    

Ayvalık ilçe merkezinin güneyinde kayalık tepelerin üzerindedir. Tepeden bakıldığında tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası gözükmektedir. Üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir.

Şeytan Sofrası mevkiinde, denize serpilmiş kuğu gibi süzülen 22 ada ve tabi en meşhuru Midilli Adası bulunmaktadır. Şeytan sofrası tepesinde özellikle gün batımlarında turuncu renge bürünen gökyüzüyle birleştiğinde ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor. Özellikle Gün batımına yakın zamanlarda yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğrayan bölge, Ayvalık ilçesine tepeden bakılan oldukça geniş bir alanı seyir imkânı sunuyor.

                              Şeytanın Ayak İzi                               

Zeus’un süt annesi olan İda, şeytanın Zeus’a zarar vereceği inancıyla şeytanı kovar. Üç ayağı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı Kazdağılarında, bir ayağı Midilli adasında ve bir ayağı Şeytan Sofrasındadır. Şeytan Sofrasının ziyaretçileri, dileklerinin gerçekleşmesi için bu çukura bozuk para atarlar ve kurdele bağlarlar.

OKUMALISIN  Çağrankaya Yaylası Nerede - Nasıl Gidilir?

Sönmüş bir volkandan arta kalan lav birikintileriyle oluşan tepenin yuvarlak bir sofra biçimini andırması ve şeytana ait olduğu inanışıyla demir bir kafes içeresinde korunan ayak izi burayı turistik bölge haline getirmiş. Buraya gelenler şeytanın ayak izine madeni para atıp, Demir kafese kurdele bağlayıp dilek dilemektedir.

Birçok ziyaretçi Şeytan Sofrasında olarak bilinen yerdeki restoranda bir akşam yemeği eşliğinde günbatımını izlemeye geliyor. Özel olarak işletilmekte olan lokanta bulunmaktadır.

                    Şeytan Sofrası Hikayesi;                      

Edremit Körfezi’ne hâkim muhteşem manzarası olan Şeytan Sofrasının isminin nerden geldiği ve şeytana ait olduğu düşünülen ayak izi ile ilgili pek çok efsane bulunuyor. Efsaneye göre, Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetinde bulunan Ayvalık bölgesinde genellikle Rumlar yaşamaktadır. Pelenelope adındaki bir Rum kilise tarafından kovulur. Bu Rum, kovulduktan sonra Ayvalık’ta bulunan ve şu an Şeytan Sofrası olarak adlandırılan bu tepede yaşamaya başlar.

O sene, çok şiddetli bir kuraklık yaşanır ve bölge halkı, bu durumun kiliseye karşı gelen Pelenelope yüzünden olduğunu düşünerek onu öldürmek için bu tepeye gelirler. Pelenelope ise bu durumu öğrenince, gelenler için güzel bir sofra hazırlar. Kuraklık yüzünden aç olan bölge halkı, bu sofrayı görünce Pelenelope’yi öldürmeyi unutarak yemeye başlarlar. Bu durumu fırsat bilen Pelenelope oradan kaçar ve ölümden kurtulur. Böyle bir kurnazlık sonrası bu bölgeye Şeytan Sofrası adı verilir.

OKUMALISIN  Perge Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

                        Şeytan Sofrası Konaklama                

Bulunduğu bölge olan Ayvalık- Sarımsaklı ’da konaklama için birçok tesis bulunuyor.  Ayvalık ilçe merkezine yakın olduğundan tercihinizi bu bölgeden yana da kullanabilirsiniz. Ayvalık-Cunda Adasında butik oteller bulunuyor.

                          Şeytan Sofrası Giriş Ücreti;                      

Şeytan Sofrası için herhangi bir giriş ücreti ödemiyorsunuz. Şeytan Tepesi’ne arabalarınız için otopark bulunuyor, 5TL alıyorlar. Park ücreti ödemek istemiyorsanız, tepeye varmadan, görünmeyecek bir noktaya da bırakabilirsiniz aracınızı.

                         Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir?                 

Çamlık Orman Kampı’nın yukarısında bulunmaktadır. İzmir yönünden gelirken Sarımsaklı mevkiinde, benzinlikten hemen sonra ilk solda, tepenin tabelasını görmeniz mümkün. İki kilometre kadar ağaçlıklı yolu takip ettiğiniz bir tırmanıştan sonra tepeye varıp Ayvalık adalarının tümüne hâkim manzaraya ulaşıyorsunuz.

  • Cunda Adası’na olan uzaklığı 18km (35dk).
  • Sarımsaklı Plajı’na olan uzaklığı 4,5km.

Minibüs ile çıkmak için, Sarımsaklı Cumhuriyet alanından kalkan dolmuşlarla gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.