Şeytan Sofrası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ayak İzi – Balıkesir

Şeytan Sofrası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ayak İzi – Balıkesir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şeytan Sofrası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti ve Ayak izi Hikayesi?  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                               Şeytan Sofrası Nerede?                          

Balıkesir ili Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan bölgeye hâkim büyük kayalık tepenin üzerinde bulunmaktadır. Tepeden bakıldığında tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası‘nın manzarası gözükmektedir. Üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir.

Şeytan Sofrası mevkisinde, denize serpilmiş kuğu gibi süzülen 22 ada ve tabi en meşhuru Midilli Adası bulunmaktadır. Şeytan sofrası tepesinde özellikle gün batımlarında turuncu renge bürünen gökyüzüyle birleştiğinde ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor. Özellikle Gün batımına yakın zamanlarda yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğrayan bölge, Ayvalık ilçesine tepeden bakılan oldukça geniş bir alanı seyir imkânı sunuyor.

                              Şeytanın Ayak İzi                                   

Zeus’un süt annesi olan İda, şeytanın Zeus’a zarar vereceği inancıyla şeytanı kovar. Üç ayağı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı Kaz dağılarında, bir ayağı Midilli adasında ve bir ayağı Şeytan Sofrasındadır. Şeytan Sofrasının ziyaretçileri, dileklerinin gerçekleşmesi için bu çukura bozuk para atarlar ve kurdele bağlarlar.

Sönmüş bir volkandan arta kalan lav birikintileriyle oluşan tepenin yuvarlak bir sofra biçimini andırması ve şeytana ait olduğu inanışıyla demir bir kafes içeresinde korunan ayak izi burayı turistik bölge haline getirmiş. Buraya gelenler şeytanın ayak izine madeni para atıp, Demir kafese kurdele bağlayıp dilek dilemektedir.

Birçok ziyaretçi Şeytan Sofrasında olarak bilinen yerdeki restoranda bir akşam yemeği eşliğinde gün batımını izlemeye geliyor. Özel olarak işletilmekte olan lokanta bulunmaktadır.

                         Şeytan Sofrası Hikayesi                                  

Edremit Körfezi’ne hâkim muhteşem manzarası olan Şeytan Sofrasının isminin nereden geldiği ve şeytana ait olduğu düşünülen ayak izi ile ilgili pek çok efsane bulunuyor. Efsaneye göre, Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetinde bulunan Ayvalık bölgesinde genellikle Rumlar yaşamaktadır. Pelenelope adındaki bir Rum kilise tarafından kovulur. Bu Rum, kovulduktan sonra Ayvalık’ta bulunan ve şu an Şeytan Sofrası olarak adlandırılan bu tepede yaşamaya başlar.

O sene, çok şiddetli bir kuraklık yaşanır ve bölge halkı, bu durumun kiliseye karşı gelen Pelenelope yüzünden olduğunu düşünerek onu öldürmek için bu tepeye gelirler. Pelenelope ise bu durumu öğrenince, gelenler için güzel bir sofra hazırlar. Kuraklık yüzünden aç olan bölge halkı, bu sofrayı görünce Pelenelope’yi öldürmeyi unutarak yemeye başlarlar. Bu durumu fırsat bilen Pelenelope oradan kaçar ve ölümden kurtulur. Böyle bir kurnazlık sonrası bu bölgeye Şeytan Sofrası adı verilir.

                    Şeytan Sofrası Konaklama İmkanları         

Bulunduğu bölge olan Ayvalık- Sarımsaklı ’da konaklama için birçok tesis bulunuyor.  Ayvalık ilçe merkezine yakın olduğundan tercihinizi bu bölgeden yana da kullanabilirsiniz. Ayvalık-Cunda Adasında butik oteller bulunuyor.

                          Şeytan Sofrası Giriş Ücreti                      

Giriş ÜCRETSİZDİR.

Şeytan Tepesi’ne arabalarınız için otopark bulunuyor.

                         Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir?                 

Çamlık Orman Kampı’nın yukarısında bulunmaktadır. İzmir yönünden gelirken Sarımsaklı mevkiinde, benzinlikten hemen sonra ilk solda, tepenin tabelasını görmeniz mümkün. İki kilometre kadar ağaçlıklı yolu takip ettiğiniz bir tırmanıştan sonra tepeye varıp Ayvalık adalarının tümüne hâkim manzaraya ulaşıyorsunuz.

  • Cunda Adası’na olan uzaklığı 18km (35dk).
  • Sarımsaklı Plajı’na olan uzaklığı 4,5km.

Minibüs ile çıkmak için, Sarımsaklı Cumhuriyet alanından kalkan dolmuşlarla gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.