Side Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023 – Antalya

Side Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023 – Antalya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Side Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Side Antik Kenti Nerede?                     

Side Antik Kenti, Antalya ilinin 80 kilometre doğusunda, Manavgat ilçesinin 7 km güneybatısında bulunur. Antik Kent, 350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Antik Kent, MÖ.7. Yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Antik Kent tarihinin çok eskilere dayanmasından dolayı farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Side, MÖ 7 yüzyılda yerleşim yeri olarak hizmet veren antik kent, 7. yüzyılda Pamfilya ile birlikte Lidya krallığının egemenliğine girmiş ve Antik Dönemin en önemli liman kent olmuştur.

 

Antik Kent, Lidya Krallığı’nın yıkılışından sonra Pers Krallığının hâkimiyeti altına girmiştir. Pers Krallığını kent adını taşıyan sikke bastırmıştır. Büyük İskender, Anadolu seferinde bu antik kenti ele geçirmiş ve bu dönemin en büyük sikke basım merkezlerinden biri olmuştur.

Ticaret ve liman kenti olarak bilinen Antik Kent, Geçmiş dönemlerden kalan kalıntılar üzerine XX. yy başlarında Giritli göçmenler tarafından bir takım düzenlemelerden sonra Selimiye Köyü adında bir kent kurmuştur.

Side Ne Anlama Geliyor?

Side ismi Nar anlamına gelir.

Side Antik Kentinde Neler Bulunur?

Side’de bu zengin tarihin izlerini sürebileceğiniz Side Antik Kenti Müzesinde;Büyük Kent Kapısı, Doğu Kapısı, Su Kemerleri, Tarihi Tiyatrosu, Büyük Anıtsal Çeşme, Kolonnel Cadde, Anıtsal Kütüphane ve Devlet Agorası, Piskopos Sarayı ve Bazilikası bulunuyor. Ayrıca Vespasianus Çeşmesi, Üç Havuzlu Çeşme, Men Tapınağı ve Baküs Tapınağı, Hamamları ile Apollon Tapınağı, Athena Tapınakları ve eski evleri Side Antik Kentinin tarihi güzellikleri arasında. Antik Kent Müzesi ile size Tarihi en ince ayrıntılarına kadar sizlere yaşatacak bir mekândır.

      Side Antik Kentine Giriş Ücreti 2023 Yılı

  • Side Müzesi…..…: 50 TL
  • Side Ören Yeri …: 90 TL
  • Apollon ve Athena Tapınağını ÜCRETSİZ ziyaret edebilirsiniz.

Müze Kart İle ÜCRETSİZ gezebilirsiniz.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                         Antik Kent Ziyaret Saatleri                      

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                    Side Antik Kentine Nasıl Gidilir?                   

Antalya Otobüs Terminali’ne geldiyseniz, buradan Manavgat ve Side ilçelerine giden minibüsleri kullanarak gidebilirsiniz.

Havalimanından Antik Kente gidecekseniz, havalimanından Side ilçesine giden minibüsler gitmektedir bunlara binebilirsiniz. Ortalama 1.30 saat sürmektedir.

Arabanızla gidecekseniz eğer, Antalya merkezinden Manavgat ve Alanya ilçeleri yönüne ortalama 70 kilometrelik yolculuk ile Antik Kente ulaşabilirsiniz.

  • İstanbul iline 775 km,
  • Ankara’ya 527 km
  • İzmir’e 526 km uzaklıkta bulunuyor.
  • İstanbul’ dan dan gelecekler, Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya-Side istikametini
  • Ankara’dan gelecekler, Konya-Akseki-Side güzergâhını
  • İzmir’den gelecekler, Aydın-Nazilli-Denizli-Antalya üzerinden Side ilçesine ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments