Side Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

Side Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Side Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir? Antalya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Side Antik Kenti 

Side Antik Kenti, Antalya ilinin 80 kilometre doğusunda, Manavgat ilçesinin 7 km güneybatısında bulunur. Antik Kent, 350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Side Antik Kenti Tarihi 

Side Antik Kenti, MÖ.7. Yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Antik Kent tarihinin çok eskilere dayanmasından dolayı farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Side ismi nar anlamına geliyor. Side, MÖ 7 yüzyılda yerleşim yeri olarak hizmet veren antik kent, 7. yüzyılda Pamfilya ile birlikte Lidya krallığının egemenliğine girmiş ve Antik Dönemin en önemli liman kent olmuştur.

 

Antik Kent, Lidya Krallığı’nın yıkılışından sonra Pers Krallığının hâkimiyeti altına girmiştir. Pers Krallığını kent adını taşıyan sikke bastırmıştır. Büyük İskender, Anadolu seferinde bu antik kenti ele geçirmiş ve bu dönemin en büyük sikke basım merkezlerinden biri olmuştur. Ticaret ve liman kenti olarak bilinen Side Antik Kenti, Geçmiş dönemlerden kalan kalıntılar üzerine XX. yy başlarında Giritli göçmenler tarafından bir takım düzenlemelerden sonra Selimiye Köyü adında bir kent kurmuştur.

Side Antik Kentinde Neler Bulunur;

Side’de bu zengin tarihin izlerini sürebileceğiniz Side Müzesinde, Büyük Kent Kapısı, Doğu Kapısı, Su Kemerleri, Tarihi Tiyatrosu, Büyük Anıtsal Çeşme, Kolonnel Cadde, Anıtsal Kütüphane ve Devlet Agorası, Piskopos Sarayı ve Bazilikası bulunuyor. Ayrıca Vespasianus Çeşmesi, Üç Havuzlu Çeşme, Men Tapınağı ve Baküs Tapınağı, Hamamları ile Apollon Tapınağı, Athena Tapınakları ve eski evleri Side’nin tarihi güzellikleri arasında. Antik Kent Müzesi ile size Tarihi en ince ayrıntılarına kadar sizlere yaşatacak bir mekândır.

OKUMALISIN  Fildişi Sahili Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Side Antik Kentine Nasıl Gidilir;

Antalya Otobüs Terminali’ne geldiyseniz, buradan Manavgat ve Side ilçelerine giden minibüsleri kullanarak gidebilirsiniz.

Havalimanından Antik Kente gidecekseniz, havalimanından Side ilçesine giden minibüsler gitmektedir bunlara binebilirsiniz. Ortalama 1.30 saat sürmektedir.

Arabanızla gidecekseniz eğer, Antalya merkezinden Manavgat ve Alanya ilçeleri yönüne ortalama 70 kilometrelik yolculuk ile Antik Kente ulaşabilirsiniz.

 Side Antik Kenti,

 • İstanbul iline 775 km,
 • Ankara’ya 527 km
 • İzmir’e 526 km uzaklıkta bulunuyor.
 • İstanbul’ dan dan gelecekler, Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya-Side istikametini
 • Ankara’dan gelecekler, Konya-Akseki-Side güzergâhını
 • İzmir’den gelecekler, Aydın-Nazilli-Denizli-Antalya üzerinden Side ilçesine ulaşabilirsiniz.

 

Side Antik Kentine Giriş Ücreti 2019;

 • Antalya Side Müzesi: 15 TL
 • Antalya Side Tiyatrosu: 30 TL

Antalya Side Apollon-Athena Tapınağı: Ücretsizdir.

Müze kartına sahip olanlar 1 yıl içinde 2 kez ücretsiz girebilir, Müze kart plus sahibi olanlar 1 yıl içinde süresiz olarak girebilirler.

Side Antik Kenti Ziyaret Saatleri:

 • Haftanın 7 günü açık olarak hizmet veren antik kent;
 • Yaz aylarında 08.00-19.00 saatleri arası
 • Kış Aylarında 08.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
OKUMALISIN  Güvercinada Kalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.