Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Side Antik Tiyatrosu Nerede – Nasıl Gidilir?

Side Antik Tiyatrosu Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Side Antik Tiyatrosu Nerede – Nasıl Gidilir? – Antalya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Side Antik Tiyatrosu Hakkında;

Side Antik Tiyatrosu, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı Side beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antalya merkeze yaklaşık olarak 76 km mesafededir. Manavgat ilçe merkezine ise 7 km mesafede bulunur.

Side Antik Tiyatrosu yaklaşık olarak 20 bin seyirci alabilecek kapasiteye sahiptir. Bu özelliği ile Pamphylia Tiyatroları içinde en büyük ve anıtsal olanıdır. Ayrıca bu tiyatroyu Roma dönemi tiyatrolarından ayıran özellik bir düzlük alan üzerinde kurulmuş olmasıdır.

Side Antik Tiyatrosu cavea, orkestra ve scene olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Seyirci bölümü bir diazoma ile iki kata ayrılmış haldedir. Orkestra kısmı ise yarım daireyi aşan bir kavis şeklinde inşa edilmiştir. Tiyatro farklı dönemlerde farklı amaçlara hizmet etmiştir. Geç İmparatorluk Devrinde gladyatör yarışları ve hayvan mücadelelerinin yapıldığı arena olarak kullanılan tiyatro, Bizans Devrinde açık hava kilisesi olarak kullanılmıştır.

Side Antik Tiyatrosu Nerede

Side Antik Tiyatrosu Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı Side beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antalya merkeze yaklaşık olarak 76 km mesafededir. Manavgat ilçe merkezine ise 7 km mesafede bulunur.

OKUMALISIN  Aydın Pınarbaşı Mesire Alanı Nerede-Nasıl Gidilir?

Side Antik Tiyatrosu Nasıl Gidilir

Buraya ulaşmak için hususi aracınız ya da toplu taşıma araçları kullana bilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Antalya’dan Manavgat’a giden arabalar ile Manavgat’a ulaşıp Manavgat’tan Side’ye giden minibüs ve otobüsler ile Side Antik Tiyatrosuna ulaşabilirsiniz.

Antalya merkezden hususi araç ile gelmek isteyenler Mersin – Antalya Yolu/D400 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Tavşan Burnu Tabiat Parkı – Kamp Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – AYDIN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tavşan Burnu Tabiat Parkı ve Kamp Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir