Side Gezi Rehberi  Nerede – Nasıl Gidilir?

Side Gezi Rehberi  Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Side Gezi Rehberi  Nerede – Nasıl Gidilir? – Side Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Side Gezi Rehberi? Side Gezilecek Yerler?

Side, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan turistik bir beldedir. Manavgat ilçe merkezine yaklaşık olarak 6 km mesafededir. Antalya merkeze ise yaklaşık olarak 75 km mesafede yer almaktadır.

Side’nin bulunduğu bölgede İlk olarak Hititlerin milattan önce 7.yüzyılda burada şehir kurduğu tahmin edilmektedir. Side, bu dönemden sonra Pers, Büyük İskender ve bölgedeki diğer ülkelerin hakimiyetinde kalmıştır. Milattan sonra 78 yılında ise Roma İmparatorluğu himayesine giren şehir, uzun bir süre Roma ve Bizans himayesinde kalmıştır. Bu sebeple tarihi olarak birçok eser bulunmaktadır.

Side Gezilecek Yerler

Side Antik Tiyatrosu 

Side Antik Tiyatrosu, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı Side beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antalya merkeze yaklaşık olarak 76 km mesafededir. Manavgat ilçe merkezine ise 7 km mesafede bulunur.

Side Antik Tiyatrosu yaklaşık olarak 20 bin seyirci alabilecek kapasiteye sahiptir. Bu özelliği ile Pamphylia Tiyatroları içinde en büyük ve anıtsal olanıdır. Ayrıca bu tiyatroyu Roma dönemi tiyatrolarından ayıran özellik bir düzlük alan üzerinde kurulmuş olmasıdır. Side Antik Tiyatro Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti,  350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side Antik Kenti, MÖ.7. Yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Antik Kent tarihinin çok eskilere dayanmasından dolayı farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Side ismi nar anlamına geliyor. Side, MÖ 7 yüzyılda yerleşim yeri olarak hizmet veren antik kent, 7. yüzyılda Pamfilya ile birlikte Lidya krallığının egemenliğine girmiş ve Antik Dönemin en önemli liman kent olmuştur.  Side Antik Kenti Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

Side Müzesi

Side Müzesi, Deniz kenarına yakın bir konumu bulunmaktadır. Manavgat ilçesine 8 km uzaklıktadır. M.S 6.yüzyıldan kalan antik agoranın hamamının 1961 yılı sonunda tamiratı tamamlanarak müze haline getirilmiş tarihi bir yapıdır.

OKUMALISIN  Mısır Apartmanı Nerede - Nasıl Gidilir?

Müzede toplamda 5 salon bulunmaktadır. 1-5 numaralı salon adı veriler bölümler açık teşhir alanı olarak 2-3-4 numaralı bölümleri kapalı salon olarak sergilenmektedir. 2 Numaralı Salonda, Hellenistik, Roma, Bizans ve Dönemlere ait küçük boyutlu eserler bulunur. Gözyaşı şişeleri, mızraklar, ok uçları, haçlar, kaseler, testiler, testicik, mataralar, kaplar, heykeller, bilezik, yüzükler, aynalar, cımbızlar, kolyeler, mühürler vb.  Side Müzesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

Apollon Tapınağı

 

Apollon Tapınağı, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı Side beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antalya merkeze yaklaşık olarak 76 km mesafededir. Manavgat ilçe merkezine ise 7 km mesafede bulunur.

Side Apollon Tapınağı Roma döneminde inşa edilmiştir. Tam olarak Roma Barışı olarak bilinen döneme denk gelmektedir. Tapınak Side kentinin baş tanrılarından olan ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon’a adanarak yapılmış ve ismini de buradan almıştır.  Apollon Tapınağı Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

Sorgun Plajı

Sorgun Plajı, Antalya ilinin Manavgat ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Manavgat ilçesine bağlı Side Beldesinde bulunmaktadır. Manavgat merkeze 6 km mesafededir. Antalya merkeze yaklaşık olarak 78 km mesafededir.

OKUMALISIN  Side Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Sorgun Plajı, kumsalı ve deniz tabanı kum çakıl karışımından oluşmaktadır. Suları oldukça temiz ve berraktır. Bu özelliğiyle bölgenin en güzel plajları arasında yer almaktadır. Deniz tabanında yer alan çakıl taşlarını ve kum tanelerini rahatlıkla görmeniz mümkündür.  Sorgun Plajı Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

Side Nerede?

Side, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan turistik bir beldedir. Manavgat ilçe merkezine yaklaşık olarak 6 km mesafededir. Antalya merkeze ise yaklaşık olarak 75 km mesafede yer almaktadır.

Side Nasıl Gidilir?

Side ilçesine ulaşmak için hususi aracınız ya da toplu taşıma araçları kullana bilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Antalya’dan Manavgat’a giden arabalar ile Manavgat’a ulaşıp Manavgat’tan Side’ye giden minibüs ve otobüsler ile Side’ye ulaşım sağlayabilirler.

  • Antalya-Side arası yaklaşık 75 km,
  • Eskişehir-Side arası yaklaşık 493 km,
  • Konya-Side arası yaklaşık 236 km,
  • Ankara-Side arası yaklaşık 527 km,
  • Muğla-Side arası yaklaşık 390 km,
  • İstanbul-Side arası yaklaşık 775 km,
  • Tekirdağ-Side arası yaklaşık 918 km,
  • Sakarya-Side arası yaklaşık 634 km,
  • Kayseri-Side arası yaklaşık 545 km,
  • Adana-Side arası yaklaşık 494 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.