Side Gezilecek Yerler – Side Gezi Rehberi – Manavgat – ANTALYA

Side Gezilecek Yerler – Side Gezi Rehberi – Manavgat – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Side Gezilecek Yerler – Side ilçesinin Tarihi, Mimarisi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Side İlçesi Hakkında Kısa Bilgi                   

Side, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan turistik bir beldedir. Manavgat ilçe merkezine yaklaşık olarak 6 km mesafededir. Antalya merkeze ise yaklaşık olarak 75 km mesafede yer almaktadır.

Side’nin bulunduğu bölgede İlk olarak Hititlerin milattan önce 7.yüzyılda burada şehir kurduğu tahmin edilmektedir. Side, bu dönemden sonra Pers, Büyük İskender ve bölgedeki diğer ülkelerin hakimiyetinde kalmıştır. Milattan sonra 78 yılında ise Roma İmparatorluğu himayesine giren şehir, uzun bir süre Roma ve Bizans himayesinde kalmıştır. Bu sebeple tarihi olarak birçok eser bulunmaktadır.

                                     Side Gezilecek Yerler                       

                               Side Antik Tiyatrosu                                

Side Antik Tiyatrosu, yaklaşık olarak 20 bin seyirci alabilecek kapasiteye sahiptir. Bu özelliği ile Pamphylia Tiyatroları içinde en büyük ve anıtsal olanıdır. Ayrıca bu tiyatroyu Roma dönemi tiyatrolarından ayıran özellik bir düzlük alan üzerinde kurulmuş olmasıdır.

Side Antik Tiyatro Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                    Antik Kent – Devlet Agorası                           

Side Antik Kenti,  350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side Antik Kenti, MÖ.7. Yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Antik Kent tarihinin çok eskilere dayanmasından dolayı farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Side ismi nar anlamına geliyor. Side, MÖ 7 yüzyılda yerleşim yeri olarak hizmet veren antik kent, 7. yüzyılda Pamfilya ile birlikte Lidya krallığının egemenliğine girmiş ve Antik Dönemin en önemli liman kent olmuştur.

Side Antik Kenti Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                                      Side Müzesi                                         

Side Müzesi, M.S 6.yüzyıldan kalan antik agoranın hamamının 1961 yılı sonunda tamiratı tamamlanarak müze haline getirilmiş tarihi bir yapıdır. Müze’de toplamda 5 salon bulunmaktadır. 1-5 numaralı salon adı veriler bölümler açık teşhir alanı olarak 2-3-4 numaralı bölümleri kapalı salon olarak sergilenmektedir. 2 Numaralı Salonda, Hellenistik, Roma, Bizans ve Dönemlere ait küçük boyutlu eserler bulunur.

Side Müzesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                              Apollon Tapınağı                                      

Apollon Tapınağı, Roma döneminde inşa edilmiştir. Tam olarak Roma Barışı olarak bilinen döneme denk gelmektedir. Tapınak Side kentinin baş tanrılarından olan ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon’a adanarak yapılmış ve ismini de buradan almıştır.

 Apollon Tapınağı Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                                  Side Nerede?                                         

Side, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan turistik bir beldedir. Manavgat ilçe merkezine yaklaşık olarak 6 km mesafededir. Antalya merkeze ise yaklaşık olarak 75 km mesafede yer almaktadır.

                            Side’ye Nasıl Gidilir?                                

Side ilçesine ulaşmak için hususi aracınız ya da toplu taşıma araçları kullana bilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Antalya’dan Manavgat’a giden arabalar ile Manavgat’a ulaşıp Manavgat’tan Side’ye giden minibüs ve otobüsler ile Side’ye ulaşım sağlayabilirler.

  • Antalya-Side arası yaklaşık 75 km,
  • Eskişehir-Side arası yaklaşık 493 km,
  • Konya-Side arası yaklaşık 236 km,
  • Ankara-Side arası yaklaşık 527 km,
  • Muğla-Side arası yaklaşık 390 km,
  • İstanbul-Side arası yaklaşık 775 km,
  • Tekirdağ-Side arası yaklaşık 918 km,
  • Sakarya-Side arası yaklaşık 634 km,
  • Kayseri-Side arası yaklaşık 545 km,
  • Adana-Side arası yaklaşık 494 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.