Side Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Side Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Side Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir? Antalya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Side Müzesi Nerede;

Antalya ilinin Manavgat ilçesinde Side mahallesinde liman caddesi üzerinde bulunmaktadır. Deniz kenarına yakın bir konumu bulunmaktadır. Manavgat ilçesine 8 km uzaklıktadır.

M.S 6.yüzyıldan kalan antik agoranın hamamının 1961 yılı sonunda tamiratı tamamlanarak müze haline getirilmiş tarihi bir yapıdır.

Side Müzesinde Hangi Eserler Bulunur;

Müzede toplamda 5 salon bulunmaktadır. 1-5 numaralı salon adı veriler bölümler açık teşhir alanı olarak 2-3-4 numaralı bölümleri kapalı salon olarak sergilenmektedir.

2 Numaralı Salonda, Hellenistik, Roma, Bizans ve Dönemlere ait küçük boyutlu eserler bulunur. Gözyaşı şişeleri, mızraklar, ok uçları, haçlar, kaseler, testiler, testicik, mataralar,  kaplar, heykeller,  bilezik, yüzükler, aynalar, cımbızlar, kolyeler, mühürler vb.

 3 Numaralı Salonda: Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserleri sergilenmektedir.  Heykel ve Heykel parçaları, adak sunaklar, Mezar steller, kabartmalı lahit parçaları, gemi çapaları, ölçü kabı, mobilya parçaları, kabartmalı levhalar vs.

4 Numaralı Salonda: Sunaklar, kabartmalı lahit ve lahit parçaları, ostotekler, amphoralar, sfenksler, , silah kabartmaları yer almaktadır.

OKUMALISIN  Halfetih Minaresi Nerede - Nasıl Gidilir?

1 ve 5 numaralı salonlarda: lahit ve lahit parçaları, ostothekler, amphoralar, sütunlar, heykeller, Kaideleri, frizler, Güneş saatleri, sunaklar, zeytinyağı işlikleri vs. eserleri sergilenmektedir.

NOT: Müzede sergilenen eserlerin büyük bir bölümü, Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından,1947-1967 yılları arasında Side antik kentinde yapılan çalışmaları sonucunda ortaya çıkan buluntulardır.

Side Müzesi Nasıl Gidilir:

Antalya merkezden otobüsle gelmek isterseniz, Side’ye giden minibüsler sayesinde kolayca gelebilirsiniz.

Arabanızla gitmek isterseniz, Antalya merkezden, Havaalanı yoluna doğru yola çıkmalısınız, Antalya-Mersin yolu üzerinde devam ederek, Aksu-Serik-Çolaklı yönünde devam ediniz, kemer bulvarı yol ayrımından sağa dönerek İnönü bulvarına kadar yola devam edin. İnönü bulvarından sola dönüp devam ediniz yol sizi 5 dakika sonra Side caddesine götürecek, Side caddesinde bulunan Side Müzesi tabelasını takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • Antalya-Side Merkez 76 km
  • İstanbul’dan gelecekler Bursa-Afyon-Burdur-Antalya yolunu kullanmalılar.
  • Ankara’dan gelecekler Konya-Seydişehir-Akseki-Gençler Güzergâhını kullanmalılar.
  • İzmir yolundan gelecekler ise Aydın-Denizli-Korkuteli-Antalya yolundan gelmeliler.

Side Müzesi Giriş Ücreti 2019:

Antik Kente Giriş ücreti 15 TL.

Müze kart sahipleri yılda 2 defa ücretsiz giriş yapabilir,

OKUMALISIN  Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Müze kart plus sahipleri yıl için de sınırsız giriş yapabilirler.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak yönergenin 10.Maddesine göre;

Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13.00’e kadar kapalıdır.

Side Müzesi Ziyaret Saatleri:

15 Nisan / 2 Ekim (yaz sezonu) Açılış saati: 08.00- Kapanış saati:19.00

3 Ekim / 14 Nisan (kış sezonu) Açılış saati: 08.00 Kapanış saati: 17.00

TEL: (0242) 753 10 06

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.