Siirt Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Siirt Gezilecek Yerler

Siirt Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Siirt Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Siirt Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Yapılış Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Siirt Ulu Cami Hakkında Bilgiler                  

Siirt ilinin Merkezinde bulunan bu yapının yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. 1129 tarihinde Irak Selçuklu Hükümdarı Mugīsüddin Mahmûd b. Muhammed Tapar, 1260’ta atabeglerden Mücâhid İshak tarafından tamir ettirilerek genişletildiği bilinmektedir. Camini yanına bir medrese yapılarak külliye haline gelmiştir.

Ulu caminin en dikkat çeken yapısı, Ayrıca Siirt’in sembolü durumunda bulunan minaresidir. Bu minarenin yapımında  taş ve tuğla malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. Caminin minaresi kare bir kaide üzerinde silindirik gövdeli ile birlikte gökyüzüne yükselmektedir.

Ulu Caminin ilk yapımında yapılan, Ağaç oymacılığının en güzel örneklerinden biri olmasu sebebiyle, minber 1933 yılında Ankara’da bulunan Etnoğrafya Müzesine Taşınmıştır. İl Merkezinde Bulunan Bu Güzel yapıyı mutlaka görmelisiniz.

               Siirt Ulu Cami’ne Nasıl Gidilir?                

Siirt ilinin merkezinde olmasından dolayı yönlendirici tabelalar sayesinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Siirt iline gelmenizdir. Havayolu, Demiryolu ve Karayolu ile rahatlıkla gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments