Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir?

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir?  Malatya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Nerede;

Malatya İlinin Battalgazi ilçesi Alacakapı Mahallesi’nde, 1637 tarihinde IV. Murat’ın silahtarı Bosnalı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Malatya el sanatlarını ve kültürünü yansıtan bu güzel yer Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Hakkında;

Kervansaray, 68 x 76 metre boyutlarında dikdörtgen planlıdır, Geniş bir alan üzerine kurulu açık avlu ve kapalı hol olarak inşa edilmiştir. Kemerli olan giriş kapısından girdiğinizde hemen yanında iki tane oda bulunuyor. Holün avluya bakan kısmında üstleri tonozla örtülü altışar oda görülmektedir. Asıl kapalı kısmın üstü ise üç sıra tonozla örtülmüştür.

Batı ile Doğu arasında geçiş güzergâhı üzerinde bulunan bu kervansaray, geçmiş yıllarda ticaretin merkezi olarak bilinir.  Aynı zamanda da bir sığınma ve toplanma alanı olarak ta tasarlanmıştır. Hanın 1637 ve 1638 tarihli iki kitabesi bulunur. Birinci kitabe kapalı mekâna girişti taç kapı üzerinde diğeri Alacakapı Mescidi avlusunda tespit edildikten sonra Malatya Müzesine götürülmüştür. Girişi Ücretsiz olan bu Kervansarayda Cafe oturma alanları da bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Kız Kulesi Nerede - Nasıl Gidilir- Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri - Kahvaltı?

Kervansaray haftanın her günü 09.00-17.00 arası ziyarete açıktır.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayına Nasıl Gidilir;

Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı  Alacakapı Mahallesinde bulunur. Bu mahalle ilçe merkezi konumundadır. Malatya merkeze yaklaşık 11 km uzaklıktadır. Malatya il merkezinden Battalgazi ilçesine doğru gittiğinizde Battalgazi surları olarak bilinen Roma surlarını geçtiğinizde ilk sağa dönerek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.