Silifke Cennet Cehennem Obruğu Nerede – Nasıl Gidilir?

Silifke Cennet Cehennem Obruğu Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mersin’in önemli bir yeri  olan Silifke Cennet Cehennem Obruğu Nerede – Nasıl Gidilir?  Astım Mağarası hakkında bilgiler vereceğiz.

Cennet Obruğu Hakkında;

Cehennem Obruğunu üçüncü jeolojik zamanında bir yeraltı deresinin kalker tabakası içerisinde yaptığı erozyon sonucunda, tavanın göçmesi nedeniyle meydana geldiği söylenmektedir. Dairesel biçimde olan Cennet Obruğunun ağız kısmı çapları 250 m ve 110 m olup derinliği 70 metredir. Çökük tabanının güney ucunda ise 200 m uzunluğunda ve en derin noktası 135 m olan büyük bir mağara girişi bulunmaktadır. Güney kısmında ayrıca kilise girişinde bulunan bir kitabedeki bilgiye göre kilisenin MS 5. yılda Aziz Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapıldığı belirtiliyor.

Cennet Obruğuna Romalılar devrinden kalma antik 452 basamaklı taş bir merdivenle inilmekte olup 5. yılda Aziz Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapılan kilise 300. basamakta bulmaktadır. Cennet Obruğunun denizden yüksekliği 135 m’dir. Mağaranın sonuna doğru ilerledikçe yeraltı deresinin sesleri duyulmaktadır.

Cehennem Obruğu

Cehennem Obruğu ise Cennet obruğunun 70 – 75 m kuzeyinde bulunmaktadır. Oluşum şekli ise Cennet obruğu ile aynıdır.  Obruğun ağız çember çapları 50 m ve 75 m, derinliği 128 metredir. Cehennem obruğunun, Cennet Obruğundan farklı yönü ise içerisine girilememesidir. Cehennem Obruğuna bakanlık tarafından yaptırılan balkondan izleyebilirsiniz. Bakanlık tarafından yapılan çalışamadan dolayı Cehennem obruğu 1 Mayıs 2019′ a kadar kapalıdır.

OKUMALISIN  Santral İstanbul Enerji Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti-İstanbul?

Mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağ’ının altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmiştir.

Astım Mağarası

Astım Mağarası ’da Cennet-Cehennem obruklarının 300 metre kuzey-batısında bulunmaktadır. Cennet Cehennem Obruklarını gezmek için gittiğinizde bu mağarayı da kesinlikle ziyaret edin. İçine demir bir merdivenle inilmekte olup mağaranın oluşumu 3. jeolojik döneme kadar uzanmaktadır. Birbirine bağlantılı, toplam uzunluğu 200 metreyi bulan galeriler silis minerallerinin birikmesiyle oluşmuş çok ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlerle süslüdür. Mağara nem oranı yazın % 85, kışın % 95′ e kadar ulaşmaktadır. Giriş ücreti 6 t’dir. Astım Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir? 

Cennet – Cehennem Obruğu

Cennet – Cehennem Obruklarının bulunduğu yer de ve Astım Mağarası’nın dinlenme yerinde cafeler bulunmaktadır. Burada saç kavurması, gözleme yayık ayran içebilir alışveriş yapabilirsiniz. Sabah erken saatlerde giderseniz yol üstünde yörük çadırlarında köy kahvaltısı yapabilirsiniz.

Cennet ve Cehennem Obruğu Giriş Ücreti 2020

Cennet ve Cehennem Obruğunun giriş ücreti 35.00 TL’’dir. (Aldığınız bilet ile Astım Mağarasını da Gezebilirsiniz.)Müze kartınız varsa ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Tek biletle iki obruğu görme şansına sahip oluyorsunuz.

OKUMALISIN  Tokat Kaz Gölü Nerede - Nasıl Gidilir?

Cennet ve Cehennem Obruğu Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Cennet – Cehennem Obruğu Nerede Nasıl Gidilir?

Mersin ilinin Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu Mahallesinde bulunmaktadır. Cennet – Cehennem Obruğu Silifke’den 22 km, Mersin Kızkalesi’nden 7 km uzaklıkta bulunuyor. Silifke – Mersin karayolunun 20 km’sinden kuzeye ayrılan 2 km. lik dağ yoluyla Cennet ve Cehennem Mağaralarına ulaşılır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. ahmet dedi ki:

    cennet cehennem gerçekten çok güzel bi yermiş hiç gitmedom çok hayran kaldım sizin sayenizde öğrenmiş olduk mutlaka gitmek istiyorum hersey için teşekkürler…