Silifke Mersin Göksu Irmağı Nerede-Nasıl Gidilir?

Silifke Mersin Göksu Irmağı Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Silifke Mersin Göksu Irmağı Nerede-Nasıl Gidilir? – Mersin Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Silifke Mersin Göksu Irmağı

Göksu Antalya, Konya, Karaman ve Mersin illerinden akan ve Mersin ili Silifke ilçesinin  güneyinde Akdeniz’e dökülen bir nehirdir. Göksu Nehri’nin uzunluğu 260 km, havza alanı 10.000 km²’dir. Göksu nehri, Taşucu ve Silifke arasında bir delta yaparak Akdeniz’e dökülür. Doğu Akdeniz havzasının en büyük ırmağıdır

Silifke Mersin Göksu Irmağı  Hakkında;

Mersin ilinin en önemli akarsuyu olan Göksu Toroslardan iki kol olarak geliyor, Mut sınırları içerisinde birleşerek Göksu Nehri adını almaktadır.

Göksu deltası “Uluslararası Kuşları Koruma Derneği Konseyi” (ICBP) tarafından Avrupa ve Ortadoğu’nun önemli kuş cennetlerinden biri olarak değerlendirilmiştir. Delta içerisinde 300’den fazla kuş türü yaşamaktadır. Özellikle saz horozu, yaz ördeği, flamingo, balıkçıl, pelikan, pas-baş, dalagan, angıt, turaç, mahmuzlu kız kuşu, uzun bacak batak kırlangıcı, İzmir yalıçapkını, arıkuşu, bıyıklı saz bülbülü, dikkuyruk ve ötleğen kuşlarının Türkiye’deki başlıca üreme alanı olarak bilinmektedir. Göksu deltası, ayrıca nesli tükenmekte olan Caretta caretta ile mavi yengeç’in dünya üzerindeki nadir bilinen yumurtlama alanlarındandır.

OKUMALISIN  Meteor Çukuru Nerede – Nasıl Gidilir?

Silifke Mersin Göksu Irmağı ve Rafting

Göksu nehri, bütün akarsu sporları için elverişli geniş bir nehir yatağına sahiptir. Hem Göksu Irmağı hem de kolu olan Ermenek Çayı üzerinde rafting yapabilirsiniz.  Nehir, yavaş akışlı bir nehir olması nedeniyle raftinge yeni başlayanların deneyim kazanmaları için son derece uygundur. Mut Derinçay’dan Silifke’ye kadar 91 km olan uzun parkur üzerindeki kanyonlardan ve düzlüklerden geçilerek yapılabilmektedir. Su yaz aylarında da yavaş akar o yüzden  Kolay bir parkurdur. Parkurun başlangıç yeri olan Derinçay mevkiine Karaman-Silifke arasındaki karayolunun, Mut ilçesinin 3 km. kuzeyindeki yol ayrımından batıya yönelen karayolu üzerinden ulaşmak mümkündür. Çevresinde fazla uzun olmayan kanyonların da bulunduğu Kışlakoy ile Kargıcak köyü civarındaki köprüler arasındaki 14 kilometrelik bölüm, bu parkurun en ilginç peyzajına sahiptir. Bu bölüm geçildikten sonra, parkurun Değirmendere köyü civarında bitirilmesi mümkündür.

 Göksu Irmağına Nasıl Gidilir;

Derinçay Mut 20 km, Mut Kışlaköy 38 km, Kışlaköy Kargıcak 13 km ve Kargıcak -Silifke etabı 20 km’dir.

 

OKUMALISIN  Trabzon Fatih Büyük Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.