Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Simena Antik Kenti – Kaleköy Nerede – Nasıl Gidilir?

Simena Antik Kenti – Kaleköy Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Simena Antik Kenti – Kaleköy Nerede – Nasıl Gidilir? – Antalya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Simena Antik Kenti – Kaleköy 

Antalya ilinin Demre İlçesi Üçağız Köyü sınırları içerisinde bulunan Likya Birliği’nin en küçük kentlerinden olan Simena Antik Kenti, bugünkü adıyla Kaleköy olarak bilinmektedir. Kaleköy,  Caretta carettaları, muhteşem doğası, Likya medeniyetinden miras kalan Lahitleri, Doğası, Muhteşem Kale Manzarası ve Dünyanın En Küçük Amfi Tiyatrosu ile, sizlere hem tarihi hem de doğal güzellikleri gezme imkânı sunmaktadır.

Simena Antik Kenti – Kaleköy Hakkında;

Günümüzde Kaleköy olarak anılan antik Simena Antik Kentinin tarihi M.Ö. 4’üncü yüzyıla kadar dayanmaktadır. 260.000 m2’lik bir alanı kaplayan Kekova Özel Çevre Koruma Alanı’nın içerisinde yer alan Simena Antik Kenti(Kaleköy), birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenmiş olup, Herhangi bir yapılaşma yapmak yasaktır.

Kaleköy’de Neler var derseniz, Roma dönemin den kalan Tiyatronun En Büyük Özelliği oturma sıralarının Doğal Kayaların oyularak yapılmış olmasıdır. 7 oturma sıralı, 300 kişi kapasitesiyle Dünyanın En Küçük Tiyatrosudur. Kalenin Surları hala dimdik ayakta durmakta, Ayrıca Kalenin surları dışında Denizin içindeki Likya lahid Mezarı bulunuyor, Bu Lahid Ülkemizin tanıtım simgesi olarak kullanılıyor.

OKUMALISIN  Salda Kayak Merkezi 2021 Fiyatları - Ekipman Kiralama Ücretleri?

Kaleköy’e, Dar sokaklardan tırmanarak çıkabiliyorsunuz, su dar sokaklarda sizleri köy halkının yapıp sattığı el emeği dondurma ve hediyelikler karşılıyor. Köylülerin yapmış oldukları el işlerinden alarak sevdiklerinize hediye götürebilirsiniz. Kaleköy’e çıkmadan deniz manzaralı kafeterya ve balıkçı lokantalarında oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Kaleköy etrafında konaklamak isterseniz eğer 3-4 tane pansiyon bulunuyor. Ayrıca, Kaleköy karşısında bulunan ve dünyaca ünlü Kekova Batık Şehrine giden turlara katılarak bu güzide yapıyı yerinde görmenizi tavsiye ediyoruz.

Simena Antik Kenti – Kaleköy Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri?

  • Simena Antik Kenti Giriş Ücreti: 14 TL (2019 Yılı)
  • Simena Antik Kenti Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:30-19:30 (15 Nisan-2 Ekim)
  • Simena Antik Kenti Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:30-17:30 (3 Ekim-14 Nisan)
  • Simena Antik Kenti Tatil Günleri: Dini bayramların ilk günü öğlene kadar.

Simena Antik Kenti – Kaleköy’e Nasıl Gidilir;

Antalya ilinin Demre İlçesi Üçağız Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bölgeye ulaşım genellikle Üçağız köyünden kalkan tekneler ile sağlanır. Buraya gitmek isteyenler önce kara yolu ile Üçağız köyüne gelir. Buradan tekneler ile Kaleköy’e gidebilirsiniz.

OKUMALISIN  Zonguldak Kent Ormanı Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir