Simena Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kaleköy – ANTALYA

Simena Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kaleköy – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Simena Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Tekne Turu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                               Simena Kalesi Nerede?                          

Simena Antik Kenti (Kaleköy) Antalya ilinin Demre İlçesi Üçağız Köyü sınırları içerisinde bulunan Likya Birliği’nin en küçük kentlerinden olan Simena, bugünkü adıyla Kaleköy olarak bilinmektedir. Kaleköy, Caretta carettaları, muhteşem doğası, Likya medeniyetinden miras kalan Lahitleri, Doğası, Muhteşem Kale Manzarası ve Dünyanın En Küçük Amfi Tiyatrosu ile, sizlere hem tarihi hem de doğal güzellikleri gezme imkânı sunmaktadır.

          Simena Kalesi & Kaleköy Hakkında Bilgiler       

Günümüzde Kaleköy olarak anılan  Simena Antik Kentinin tarihi M.Ö. 4. Yy’a kadar dayanmaktadır. 260.000 m2’lik bir alanı kaplayan Kekova Özel Çevre Koruma Alanı’nın içerisinde yer alan Simena, birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenmiş olup, Herhangi bir yapılaşma yapmak yasaktır.

Kaleköy’de Neler var derseniz, Roma dönemin den kalan Tiyatronun En Büyük Özelliği oturma sıralarının Doğal Kayaların oyularak yapılmış olmasıdır. 7 oturma sıralı, 300 kişi kapasitesiyle Dünyanın En Küçük Tiyatrosudur. Kalenin Surları hala dimdik ayakta durmakta,

Ayrıca üstteki fotoğrafta gördüğünüz ve Kalenin surları dışında kalan Denizin içindeki Likya lahid Mezarı bulunuyor, Bu Lahid Ülkemizin tanıtım simgesi olarak kullanılıyor.

Kaleköy’e, Dar sokaklardan tırmanarak çıkabiliyorsunuz, su dar sokaklarda sizleri köy halkının yapıp sattığı el emeği dondurma ve hediyelikler karşılıyor. Köylülerin yapmış oldukları el işlerinden alarak sevdiklerinize hediye götürebilirsiniz.

Kaleköy’e çıkmadan deniz manzaralı kafeterya ve balıkçı lokantalarında oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Kaleköy etrafında konaklamak isterseniz eğer 3-4 tane pansiyon bulunuyor.

Ayrıca, Kaleköy karşısında bulunan ve dünyaca ünlü Kekova Batık Şehrine giden Tekne turlarına katılarak bu güzide yapıyı yerinde görmenizi tavsiye ediyoruz.

      Simena Kalesi Kaleköy Giriş Ücreti 2023 Yılı           

Kaleköy Giriş Ücreti 2023 Yılı itibari ile 25 TL

Müze Kart ile Ücretsiz Girebilirsiniz.

                  Simena Antik Kenti  Ziyaret Saatleri?         

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                 Simena Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                         

Simena Antik Kenti (Kaleköy) Antalya ilinin Demre İlçesi Üçağız Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Demre Çayağzı iskelesinden kalkan Simena Kalesi tur tekneleriyle Gidebilirsiniz.  Buraya gitmek isteyenler önce kara yolu ile Üçağız köyüne gelir. Buradan tekneler ile Kaleköy’e gidebilirsiniz.

Ben yürüyerek ve Tırmanarak Simena Kalesi’ne Çıkacağım derseniz, 

Öncellikle, Üçağız Mezarlığını’nın oraya gelmelisiniz. Araba ile gelenler, Biraz daha ileri gittiğinizde boş bir alan var Aracınızı oraya park edebilirsiniz. Buradan sonra kaleye tırmanarak çıkabilirsiniz. Biraz yorucu olacak yanınıza bolca su almayı unutmayınız.

Kaş ilçesinden KEKOVA Tekne Turu yaparak ta buraya gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.