Simenit Gölleri (Göller Bölgesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Terme – Samsun

Simenit Gölleri (Göller Bölgesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Terme – Samsun

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Simenit Gölleri (Göller Bölgesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Samsun Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  Simenit Gölleri (Göller Bölgesi) Hakkında Bilgiler  

Simenit Gölleri (Göller Bölgesi), Samsun ilinin Terme ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Terme ilçe merkezine bağlı Gölyazı mevkiindedir. Terme ilçe merkezine 9 km mesafededir. Samsun merkeze yaklaşık olarak 60 km mesafede bulunmaktadır.

Simenit Gölü, Yeşilırmak deltasının doğu kısmında yer alan kıyı set gölüdür. Semenlik, Simenit, Karasu ve Arapsazı isimleri ile de bilinir. Akgöl, Simenit ve Silindir Göllerinin bulunduğu alan göller bölgesi olarak bilinmektedir. Göller Bölgesi Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Yaban Hayatı Koruma Sahası olarak kabul edilmiştir.

Bu bölgedeki göller çok derin değildir. Sığ bir yapıya sahiptir. Yaz aylarında 1-1,5 metre derinliğe sahip olurken, kış aylarında ise derinlik 2 metreye kadar çıkmaktadır. Göllerin dibi çamurludur. Göl içerisinde turna, kefal, kadife ve ilarya gibi balıklar bulunmaktadır.

Harika bir görünüme sahip bu bölge içinde çok sayıda kuş türünü barındıran kuş cennetidir. Balaban, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, saz delicesi, uzun bacak ve ırmak bülbülü bölgede kuluçkaya yatıp üreyen türlerdir. Yeşilbaş, yağmurcun, elmabaş, pakta, kılkuyruk gibi göçmen kuşları da bu bölgede bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Antalya'da Bayram'da Gezilecek En İyi 10 Yer - Bayram'da Gezilecek Yerler

Burası eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Fotoğraf makinelerinizi almayı unutmayın. Kartpostallık görüntülere şahit olacaksınız.

        Simenit Gölleri (Göller Bölgesi) Nerede?     

Simenit Gölleri (Göller Bölgesi) Samsun ilinin Terme ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Terme ilçe merkezine bağlı Gölyazı mevkiindedir. Terme ilçe merkezine 9 km mesafededir. Samsun merkeze yaklaşık olarak 60 km mesafede bulunmaktadır.

  Simenit Gölleri (Göller Bölgesi) Nasıl Gidilir?  

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Samsun merkezden Terme ilçe dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirler. Buradan Gölyazı Köy dolmuşları ile camiye ulaşabilirler. Hususi araç ile Samsun merkezden gelmek isteyenler ise D010/E70 ve Samsun-Ordu Yolu/D010/E70 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.