Sinop Akgöl ve Akgöl Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sinop Akgöl ve Akgöl Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sinop Akgöl ve Akgöl Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

                          Sinop Akgöl Hakkında Bilgiler                

Sinop ilinin Ayancık ilçesinin güneyinde yer alan bu yer, 1200 metre yükseklikte bulunmaktadır. Göl, çevresindeki sık köknar ormanları içinde akan iki çayın birleşerek meydana getirdiği bir göldür. Akgöl, yapay bir göl. Köprünün altında, Akgöl’ün su dolmasını sağlayan setleri görebilirsiniz.

                           Akgöl Yaylası Hakkında Bilgiler            

Akgöl, ortalama 3 dönümlük bir alanı kaplayan, iki çayın birleştirerek oluşturduğu yapay bir göldür. Sinop halkı için günübirlik gelinebilecek olan göl etrafındaki piknik alanlarıyla, Ormanıyla, Bakir yapısıyla görülmeye değerdir. Göl, Tertemiz havası ve kuş cıvıltıları ile sizleri bekliyor.

Akgöl, Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 1991 yılında Sinop Akgöl ismi Akgöl Yaylası adı ile değiştirilmiş ve bir turizm merkezi noktası ilan edilmiştir.

Göl etrafında bolca mesire alanı vardır. Piknik ve mangal yapmak için ızgara ve piknik alanları mevcuttur. Gölün etrafında bulunan yürüyüş parkuru var burada güzel vakit geçirebilirsiniz. Bu gölde dolaşırken akılları Bolu da bulunan gölcük geliyor, hemen hemen aynı diyebiliriz. Tek farkı Sinop- Akgöl’ün daha bakir bir yer olmasıdır.

Akgöl çadır kampı yapmak için de ideal bir yer. Orman işletmeleri tesisinin yan tarafında veya Ormanın iç taraflarına da kurabilirsiniz, Akgöl’ün kenarında kalan yol harici noktaların da her yere kurabilirsiniz.

Gölün yanında Orman İşletme Müdürlüğüne ait bir tesis bulunduğunu hatırlatmakta da fayda var. Tesisin yanında kullanabileceğiniz bir tuvalet bulunuyor.

Göl Çevresindeki orman yabani hayvanlara rastlamak mümkündür. Yaban domuzu, ayı, kurt, çakal ve tavşan gibi hayvanlara rastlamak mümkün. Bu yüzden dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

                             Sinop Akgöl’e Giriş Ücreti                    

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                          Sinop Akgöl’e Nasıl Gidilir?                     

Sinop’un Ayancık ilçesinin sınırlarında bulunur. Ayancık yolunun 30’uncu kilometresinden Akgöl sapağında girilir ve yaklaşık 5 kilometrelik bir yolculuk sonrasında Akgöl’e ulaşılır.

Sinop’a 120 km ve yaklaşık 1 saat 50 dk.,

Ayancık ilçesine 42 km ve yaklaşık 1 saattir,

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.