Sinop Etnografya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Ziyaret Saati?

Sinop Etnografya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Ziyaret Saati?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sinop Etnografya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati? Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Sinop Etnografya Müzesi Hakkında;            

Sinop ilinin 18.yüzyıla ait eseri olan bu konak (Sinop’un ileri gelenlerinden Aslan Torunlar ailesine ), 1979 yılında Kültür Bakanlığına bağışından sonra yapılan tadilat çalışmaları sonrası Sinop yöresine ait geleneksel yaşayışı, konak düzenini ve el sanatlarının sergilendiği bir müzedir.

                     Etnoğrafya Müzesi Bölümleri                       

3 Katlı Müze Binasına bakımlı güzel bir bahçeden geçerek giriyorsunuz. Temel zemin katı, Moloz taştan Ana Katları Ahşaptan inşa edilmiş bu yapı görünüş itibari ile hayranlık yaratıyor.

Zemin Katında; Sinop evlerinin sergilendiği galeri kısmı, mutfak bölümü ve köy odası bulunuyor.

1.Katında, Yöreye ait Takılar, Kılıç, Dokuma Tezgahları sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Florya Güneș Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

2.Katında, Klasik Konak yaşantısından, giydikleri kıyafetlerden, halılara, kilimlere, yataklara ve ahşap dolaplara kadar birçok şey sergileniyor.

Bahçe ‘de ise, Genelde Taş ve Mermer eserler, Heykeller, Pitoslar, Mpzaikler yer almaktadır. Ayrıca, Aynalı Kadın türbesi,  güney ve batı cephesinde İslami mezar taşlardan bir nevi mezarlık canlandırılmıştır.

                 Sinop Etnografya Müzesi Giriş Ücreti;        

Müze’ye Giriş ÜCRETSİZDİR:

            Sinop Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri;     

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

          Sinop Etnografya Müzesi’ne Nasıl Gidilir?       

Etnografya Müzesi, Sinop Şehir Merkezinin tam ortasında  Sinop Hükümet Konağına giderken sağda kalmaktadır. Konum olarak kolay olduğundan dolayı basitçe bulabilirsiniz.

OKUMALISIN  Montana Tepesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Aracı ile gidecekler, Altta yerleştirdiğimiz haritayla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.