Sinop Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Sinop Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sinop Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Sinop Kalesi Hakkında Bilgiler                       

Sinop Kalesi, Sinop kentinin bulunduğu yarımada üzerinde kurulu kaledir. Kalenin duvarları 2.050 metre uzunluğu, 25 metre yüksekliği, 3 metre genişliğindedir. İki ana giriş kapısı vardır. Kale duvarı şehri çevrelemektedir Yapım tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte M.Ö 7 yy kenti korumak amacıyla yapıldığı tahmin edilmektedir. Bazı kaynaklar kalenin yapımını Hititlere kadar dayandırmaktadır. MÖ 72 yılında da Pontus Kralı IV. Mithridates Sinop’ta mabet, tiyatro, gimnasium ve saray yaptırmış, şehrin çevresini de surlarla çevirmiştir.

Sinop Kalesi, Selçuklular, İsfendiyaroğulları ve Osmanlılar tarafından da 1451’de onarılmıştır. Ayrıca bu dönemlerde eklerle genişletilmiştir. Onarım kitabeleri kalede bulunmaktadır. Bu kitabelerde surları yaptıran kumandanların isimleri yazılıdır. Selçuklular limanı kontrol amacıyla kaleye bir iç kale eklemişler, burç ve kulelerle de daha güçlendirmişlerdir.  Kalenin burçlarını Selçuklu Sultanı I.İzzettin Keykavus 1215-1218 yıllarında yaptırmıştır.

Evliya Çelebinin Seyahatnamesine göre kalenin Kumkapı, Tersanekapı, Yenice Kapısı, Tabakhane Kapısı, Lonca Kapısı ve Deniz Kapısı olarak 6 giriş kapısı bulunsa da günümüzde yalnızca Kumkapı ve Lonca Kapısı’na erişilebilmiştir. Kalenin yapımında ise tuğla taş, moloz taş ve kesme taş kullanılmıştır. Sinop Kalesi, 2013 yılında UNESCO tarafından Geçici Miras Listesi’ne alınmıştır.

Dış kalenin uzunluğu kuzeyde 800 m, doğuda 500 m güneyde 400 m batıda 270 m’dir. Sur duvarlarının kalınlığı 3 m’yi bulmaktadır. Güneydeki iç kale ise 9.500 m²’lik bir alana yayılmıştır. Kuzeydeki iç kale ise 16875 m²lik bir alana yayılmaktadır.

         Sinop Kalesi Cezaevi (Sinop Hapishanesi)         

Sinop Kalesi Cezaevi iki katlıdır. U planlı bir yapıya sahiptir. Hücrelerin yer aldığı güneydeki bodrum katı dışında zemin + 1 kat olarak koridorlara açılan koğuş sistemine göre düzenlenmiştir. Yapımında kesme taş ve tuğla kullanılmıştır. Bol pencereli büyük koğuşlu olarak yapılmıştır. Doğu cephesinde avluya açılan yapı 28 adet koğuşa sahiptir. Çocuk Cezaevi 1939 yılında 2 katlı ve 9 koğuşlu, ikinci bir taş bina yapılmıştır.

Evliya Çelebi kale içindeki cezaevi ile ilgili olarak izlenimlerini şöyle anlatmıştır: “Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlıdır. Her birinin bıyığından 10 adam asılır. Nice azılı mahkûmları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkûm kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar”.

Tarihi Sinop Kalesi Cezaevi 06 Aralık 1997 tarihinde boşaltılmıştır. Bu eski cezaevindeki hükümlü ve tutuklular yeni cezaevine taşınmıştır. Eski bina kültürel amaçlı değerlendirilmek üzere 02 Ağustos 1999 tarihinde Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir.

                        Sinop Kalesi Giriş Ücreti                             

Kale’ye Giriş ÜCRETSİZDİR.

                       Sinop Kalesine Nasıl Gidilir?                      

Sinop Kalesine hususi aracınızla veya şehirler arası otobüsler ile ulaşabilmeniz mümkündür. İl merkezinde yer alan Sinop kalesine kentin her tarafından rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kale şehrin birçok yerinden rahatlıkla görülebiliyor. Kale çevresinde birkaç otopark bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.