Sinop Tarihi Paşa Tabyaları Nerede – Nasıl Gidilir – Sinop Gezilecek Yerler?

Sinop Tarihi Paşa Tabyaları Nerede – Nasıl Gidilir – Sinop Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sinop Tarihi Paşa Tabyaları Nerede – Nasıl Gidilir – Paşa Tabyaların Önemi? hakkında bilgiler vereceğiz.

                          Tarihi Paşa Tabyaları Hakkında;          

Paşa Tabyaları, Sinop Bozburun Yarımadasının doğusunda Karakum yolu üzerinde bulunuyor. Bu Tabyalar, 19.yüzyılda Osmanlı – Rus Savaşında Rus Donanmalarının denizden gelebilecek saldırılara ve verebileceği tehlikelere karşı Liman ve Tersanenin emniyetin sağlamak ve limanda bulunan gemileri korumak amacıyla yapılmıştır.

                       Paşa Tabyalarının Önemi                       

Dünya Genelinde bulunan Tabyalar sıralamasında Venedik Tabyalarından sonra Dünyada 2. En değerli Tabyası olarak bilinmektedir.

         Tarihi Paşa Tabyaları Mimari Özellikleri       

Paşa Tabyaları, Yapıldığı Döneminde  bölgenin jeolojik yapısında dolayı sert volkanik kayadan yapılmıştır. Yapılış itibari ile Hilal Tabya türüne girmektedir.Kuş bakışı bakıldığında ise yarım ay şeklinde gözükmektedir.

OKUMALISIN  İbrahimbey Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Tabyalar inşa edilirken çok büyük bir çukur kazılmış, bunun sebebini soranlara tabyanın daha sağlam ve güvenli olması için bu işlemin yapıldığı söylenirmiş..

Paşa Tabyaları, 11 top yatağı, cephanelik ve mahzenlerden oluşmaktadır. alt bölümünde, cephanelik ve koğuş olarak kullanılan büyük mekanlar ve sığınaklar vardır. Bu sığınaklar yeraltı geçitleri ile birbirine  bağlanmışlardır.

Paşa Tabyalarında bulunan topların Menzilleri 600 ile 900 metre arasındadır. Bu toplar,  Sinop Şehitler Çeşmesi’nin bulunduğu tersaneler de dökülmüştür. Yıllar sonra yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında toplar çıkartılmış ve günümüzde ve Sinop Arkeoloji Müzesinde sergilenmeye başlamıştır.

Tarihi tabyalarda, Günümüzde Düğün organizasyonları, Kahvaltı ve konferans gibi organizasyonlar yapılmaktadır..

             Tarihi Paşa Tabyaları Giriş Ücreti;            

Paşa Tabyalarına Giriş ÜCRETSİZDİR:.

             Tarihi Paşa Tabyaları Ziyaret Saatleri;     

Haftanın 7 Günü 08.30 – 21.30 saatleri arası ziyarete açıktır.

            Tarihi Paşa Tabyaları’na Nasıl Gidilir?    

Paşa Tabyaları, Sinop Bozburun Yarımadasının doğusunda Karakum yolu üzerinde bulunmaktadır. Ulaşım olarak sadece şahsi arabanız ile gidebilirsiniz.  Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

OKUMALISIN  Parkantep Harikalar Diyarı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.