Sivas Çifte Minareli Medrese Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarisi – Tarihi

Sivas Çifte Minareli Medrese Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarisi – Tarihi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sivas Çifte Minareli Medrese Nerede – Nasıl Gidilir – Medrese’nin Mimarisi ve Tarihi hakkında bilgiler vereceğiz.

                     Çifte Minareli Medrese Nerede?                  

Sivas ilinin merkezinde, Eski kale Mahallesi, Çifte Minare Sokak’ta bulunmaktadır. Taç kapı üzerinde yer alan kitabesine göre 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır.

Çifte Minareli Medrese Ne Zaman Yapıldı?

          Çifte Minareli Medrese Hakkında Bilgier           

Çifte Minareli Medrese, Selçuklu dönemi eserleri arasında yer almaktadır. Yapıldığı dönemde, Türk-İslam Devletleri için eğitimin yanı sıra mescit, türbe, çeşme, kütüphane gibi alanlarda faaliyet göstermiştir. Medrese yapıldığı dönemde siyasi, sosyo-ekonomik görevler yüklenmişlerdir.

Medreseden Günümüze ulaşan tek yapısı, Anadolu’nun en yüksek taç kapısına sahip görkemli ön cephesi diyebiliriz. Taç kapının üstünde yükselen iki minare ise adeta Sivas ilinin sembolü olmuştur. Çifte Minareli Medreseye Halk arasında, Dârü’l-hadis adıyla da bilinmektedir. Medrese, İki katlı ve dört eyvanlı bir yapıdır. Taş Kapı olarak bilinen kapısı, geometrik motiflerle süslenmiştir. Kenarlarına yapılan süslemeler yapıya hareketli bir görüntü kazandırmıştır. Köşelerinde ise yivli şeklinde yarım kuleler vardır. Medresenin Bu Kısımları Halen sağlam durumda olup ziyarete açıktır. Medresenin arkasında 1882′de yapılmış sonradan okul olarak kullanılmış bir hastane de bulunmaktadır. Eserin iki yanındaki binanın temellerinin hamam ve zaviye olabileceği belirtilmektedir.

günümüzde yerli ve yabancı turistlerin gelip ziyaret etmesi ve buraya gelenlerin dinlenebilmesi için çay bahçelerini içinde bulundurur. Medresenin eski tarihi dokusunu yaşatmaya çalışmak için burada, Ebru Sanatı, hattatlık, baskı, oymacılık, cam sanatı vb meslek ve sanat dallarını icra eden dükkânları da içinde barındırmaktadır.

 

Türkiye’de Çifte Minareli medrese adıyla bilinen medrese Erzurum ve Sivas olmak üzere iki yerde bulunmaktadır. Eserin Erzurum Çifte Minareli Medrese ve Sivas Gök Medrese ile benzer olduğu savunulabilir.

        Sivas Çifte Minareli Medreseye Nasıl Gidilir?     

Sivas ili merkezinde bulunan bu yapıya ulaşım oldukça kolaydır. İl Merkezine geldiğinizde sokak tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.