Sivrihisar Ermeni Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – ESKİŞEHİR

Sivrihisar Ermeni Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – ESKİŞEHİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sivrihisar Ermeni Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – Kilisenin Yapılış Tarihi ve Kilisenin Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kilise, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eskişehir il merkezine yaklaşık 100 km mesafede bulunmaktadır. Sivrihisar ilçesine bağlı Gedik Mahallesinde bulunur.

1650 yılında inşa edilen kilise 1876 yılında çıkan yangın sonucunda büyük harabe bir vaziyet almıştır. Daha sonra 1881 yılında mimar Mintes Panoyat tarafından tekrar inşa edilmiştir. Surp Yerrortutyun adına yapılması sebebiyle onun adıyla anılmaktadır.

Kilise yaklaşık olarak 1400 metrekarelik bir alanda inşa edilmiştir. Kızıl kesme taştan inşa edilmiştir. Bu sebeple kızıl kilise ismiyle de anılmaktadır. Kilisenin iki tarafında çan kuleleri mevcuttur. Arka kısmında vaftiz odası, güney kısmında papaz odası bulunuyor.

Kilise’nin kitabesinde: “Cemaat üyelerinin yardımlarıyla kutsal üçlü (SURP YERRORTUTYUN) adına bir kilise inşa edildi. Patrik Nerses hükümranlığında, Sivrihisar’ın imanlı cemaati, Minteş Panoyat mimarın 1881’de unutulmaz eseri Kilisesi inşa edildi.” İfadeleri yer almaktadır.

Uzun yıllar bakımsız kalan kilise hem belediye hem de Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek eski ihtişamına kavuşturulmuştur.

                    Sivrihisar Ermeni Kilisesi Nerede?                  

Kilise, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eskişehir il merkezine yaklaşık 100 km mesafede bulunmaktadır. Sivrihisar ilçesine bağlı Gedik Mahallesinde bulunur.

          Sivrihisar Ermeni Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?          

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Eskişehir üzerinden gelenler Dumlupınar Bulv. D200/E90 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.  Ankara yönünden gelenler Dumlupınar Blv./D200 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler, Eskişehir otogarından kalkan Sivrihisar ilçe minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Sivrihisar merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.