Anasayfa / Eskişehir / Sivrihisar Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sivrihisar Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sivrihisar Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Eskişehir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Sivrihisar Saat Kulesi ve Cam Seyir Terası

Sivrihisar Saat Kulesi Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eskişehir il merkezine yaklaşık 100 km mesafede bulunmaktadır. Sivrihisar ilçe merkezinde bulunur.

Sivrihisar Saat Kulesi 1899 yılında döneminin kaymakamı Mahmut Bey ve Belediye Reisi Yüzügüllü Hacı Mehmet Efendi tarafından inşa edilmiştir. Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. seneyi devriyesinde valilere saat kulesi yapımıyla ilgili gönderdiği fermanla birlikte inşa edilmiştir.  İlçe merkezinin kuzeyinde yer alan yüksek kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Kule 12 metre yüksekliktedir. Bu özellikleri ile karşılaşacağınız saat kuleleri içerisinden en görkemlileri arasındadır. Şehrin adeta simgesi konumundadır. Salnamesine bakıldığında saatinin Avrupa’dan getirildiği de anlaşılmaktadır.

Saat kulesi kesme taşlar ile inşa edilmiştir. Kare prizma şeklinde bir gövdesi vardır. Kuleye arka tarafındaki 8 basamaklı merdivenle çıkılmaktadır. 3 bölümden meydana gelen kulenin ikinci bölümünde parmaklıklı bir balkon oluşturulmuştur. Bunun üzeri kubbe ile örtülüdür. Tepesinde alem şeklinde bir paratöner mevcuttur. Her cephede birer adet olmak üzere toplam 4 adet ahşap cam pencere bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Muradiye Şelalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Ağırlıkla çalışan saat buçuklarda bir kez tamlarda 1 dakika aralıklarla iki kez saat sayısı kadar vurmaktadır. Saat haftada iki kez kurulmaktadır.

2011 – 2015 yıllarında yapılan restorasyonla ilk yapılan zamandaki görünümü verilmiş. Çıkış yolundaki çevre düzenlemesi yapılıp gecede spotlarla ışıklandırılmıştır.

Cam Seyir Terası

Ekim 2016 yılında yapımına başlanan Cam Seyir Terası Ocak 2019 tamamlanarak ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır. Çelik konstrüksiyon üzerine ahşap ve cam döşemeden oluşan teras doğal yapısıyla ilçeyle uyumlu bir yapıya sahiptir.

Bu teras ile birlikte Sivrihisar ilçesini tam tepeden izleme şansına sahipsiniz. Buradan çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu sebeple fotoğraf makinelerinizi yanınıza almayı unutmayın.

Sivrihisar Saat Kulesi ve Cam Seyir Terası Nerede?

Sivrihisar Saat Kulesi Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eskişehir il merkezine yaklaşık 100 km mesafede bulunmaktadır. Sivrihisar ilçe merkezinde bulunur.

Sivrihisar Saat Kulesi ve Cam Seyir Terası Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Eskişehir üzerinden gelirler ise Dumlupınar Bulv. D200/E90 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.  Ankara yönünden gelenler Dumlupınar Blv./D200 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

OKUMALISIN  Truva Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Eskişehir merkezden Sivrihisar minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Saat Kulesi ve Cam Seyir Terası Sivrihisar merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Koru Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Koru Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir? – Antalya’da Gezilecek Yerleri  hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir