Sivrihisar Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – ESKİHİSAR

Sivrihisar Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – ESKİHİSAR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sivrihisar Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir Cami Ne Zaman Yapıldı? Kim Tarafından Yapıldı? Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Sivrihisar Ulu Cami Nerede?                           

Ulu Cami, Eskişehir İlinin Sivrihisar ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Anadolu’da sayıları fazla olmayan Ahşap Direkli ve Ahşap Tavanlı Camilerin En Önemli temsilcilerinden olan Sivrihisar Cami, 2016 yılında UNESCO Dünya Geçici Listesine kaydedilmiştir.

             Sivrihisar Ulu Camii Hakkında Bilgiler                   

Ulu Cami Selçuklu Döneminden günümüze ulaşan Anadolu’nun En Büyük Ahşap direkli camisidir. Cami, 1485 metrekarelik bir alana kuruludur. Caminin çatısını 67 tane Ahşap Direk taşımaktadır. Bu direklerden 6 tanesi motiflerle bezenmiştir.

Direklerin üst bölümleri, Rozet, Palmet, Geometrik ve Bitkisel motifler ile bezenmiştir. Direkler üzerinde Bizans Dönemine ait başlıklarda kullanıldığı gözükmektedir.

Caminin minberi, Horasanlı İbn-i Mehmet tarafından geçme yöntemiyle yapılmıştır. Minberin her karesi özgün ince bir işçiliğe sahiptir. Dört Giriş kapısı bulunan caminin minaresi, 1409 yılında Osman oğlu Hacı Habib tarafından yaptırıldığı kitabesinde yazmaktadır. Cami’yi gezerken göze çarpan diğer bir konu ise Sivrihisar ilçesinde meşhur olan kilim dokuma sanatının en güzel örneklerini burada görebilirsiniz.

                     Sivrihisar Ulu Cami’ni Kim Yaptı?                         

Cami’nin En Eski Kitabesi 1231-32 tarihini taşımaktadır. İlk yapının banisi Sivrihisarlı Kadı Leşker Emir Celaleddin Ali Beydir. Yapı bugünkü biçimini 1274 yılında Mevlana Celaleddin Rumi’nin Müridlerinden olan ve II. Keyhüsrev’in Naiplerinden Emineddin Mikail tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca, 1440 yılında İstnbul’un ilşk Kadılarından olan Hızır Bey döneminde Cami onarımdan geçmiştir.

                   Sivrihisar Ulu Cami’ne Nasıl Gidilir?                       

Ulu Cami, Eskişehir İlinin Sivrihisar ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Eskişehir il merkezine yaklaşık 100 km mesafede bulunmaktadır. Sivrihisar ilçe merkezinde bulunur. Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi aracı ile gelmek isteyenler Eskişehir üzerinden gelirler ise Dumlupınar Bulv. D200/E90 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.  Ankara yönünden gelenler Dumlupınar Blv./D200 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Eskişehir merkezden Sivrihisar minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Cami Sivrihisar merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.