Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Sivrihisar Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Sivrihisar Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sivrihisar Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Eskişehir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Sivrihisar Ulu Cami

Sivrihisar Ulu Camii Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eskişehir il merkezine yaklaşık 100 km mesafede bulunmaktadır. Sivrihisar ilçe merkezinde bulunur.

Cami 1274 yılında Mevlâna Celaleddin Rumi’nin müritlerinden ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in naiplerinden Emineddin Mikail inşa ettirilmiştir. Sivrihisar Ulucami Selçuklu döneminden günümüze ulaşan Anadolu’nun nadir ahşap direkli camilerinin en büyüğüdür. Cami toplamda 1485 m2 ’lik bir alana kuruludur. Caminin çatısını 67 adet ahşap direk taşımaktadır. Bu direklerden 6 tanesi rozet, palmet, geometrik ve bitkisel motiflerle süslenmiş durumdadır. Ayrıca direkler üzerinde Bizans dönemine ait başlıklar da kullanılmıştır.

Sivrihisar Ulu Cami’sinin her bir bölümü bir sanat eseri niteliğindedir. Minberde el işçiliği göze çarpmaktadır. El işçiliği Horasanlı İbni Mehmet tarafından geçme yöntemiyle yapılmıştır. Cami içerisinde ceviz ağacından oyma tekniği ile yapılmış dolap kapakları da görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Duvarların yapımında kesme ve moloz taşlar kullanılmıştır.

OKUMALISIN  Myra Antik Kenti Gezisi

Caminin sağ ve sol kanat kısmı üzerinde kitabeler mevcuttur. Dört giriş kapısı bulunmaktadır. Minaresinin 1409 yılında Osman oğlu Hacı Habib tarafından yaptırıldığına kitabe içerisinde mevcut olan bilgilerden ulaşılmaktadır. Cami Fatih Sultan Mehmet döneminde, İstanbul’un ilk Kadısı Hızır Bey vasıtasıyla l440 yılında onarım görmüştür.

Sivrihisar Ulu Cami Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sivrihisar Ulu Camii Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eskişehir il merkezine yaklaşık 100 km mesafede bulunmaktadır. Sivrihisar ilçe merkezinde bulunur.

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Eskişehir üzerinden gelirler ise Dumlupınar Bulv. D200/E90 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.  Ankara yönünden gelenler Dumlupınar Blv./D200 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Eskişehir merkezden Sivrihisar minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Cami Sivrihisar merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Yeşil Türbe Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşil Türbe Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir