Sızır Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sızır Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Sızır Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Sivas Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Sızır Şelalesi Hakkında;

Sızır Şelalesi, Sivas ilinin Gemerek ilçesine bağlı Sızır beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Şelale, Kızılırmak nehrinin kollarından olan Göksu üzerinde, Çat Ormanları içerisinde bulunur. Şelale, SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.  Yaklaşık 20 metreden dökülen suyun sunduğu görsel şov ve Turkuaz rengi görülmeye değer güzelliktedir.

Sızır Beldesinin 700 metre güneyinde, Etrafı yeşil alanlarla çevrili bir alanda bulunan Şelale, Yöre halkı tarafından rekreasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır. Şelale çevresinde ve Obruğun alt taraflarında doğa ile iç içe huzurla piknik yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Ayrıca şelale çevresi, doğa yürüyüşleri içinde uygundur.

Sızır Şelalesinde Neler var;

Şelale etrafında yapılan platform ve merdivenler sayesinde kolayca yürüyebiliyor, fotoğraf çekinebiliyorsunuz. Şelale etrafında ayrıca, çay bahçeleri, alabalık tesisleri, dinlenme alanları bulunmaktadır. Arabanızla geldiğinizde ücretsiz otopark alanlarına bırakabilirsiniz.

Sızır Şelalesi’ne Ne Zaman Gidilmeli;

Yaz sonlarında suyun debisinin azaldığından dolayı şelalenin görkemini görmek isterseniz, Kar sularının eridiği ve yağışların arttığı dönem olan ilkbahar aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

OKUMALISIN  Şahinbey Milli Mücadele Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sızır Şelalesi Giriş Ücreti-Ziyaret saatleri

Şelale’ye Giriş Ücretsizdir.

Sızır Şelalesi Açılış-Kapanış Saatleri;

Şelale’yi Saat 09.00 ile 23.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Sızır Şelalesi’ne Nasıl Gidilir;

Sızır Şelalesi, Sivas ilinin Gemerek ilçesine bağlı Sızır beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Şelale, Kızılırmak nehrinin kollarından olan Göksu üzerinde, Çat Ormanları içerisinde bulunur. Sivas, Kayseri ve Yozgat il sınırlarının kesişim noktasında bulunmaktadır. Kayseri`ye 100 km, Sivas ve Yozgat merkezlerine 130 km mesafededir.

Kendi Aracınızla gidecekseniz eğer, Sivas merkezinden, Sivas – Kayseri karayolundan devam ettiğinizde Kayseri yönüne doğru ilerlerken Yeniçubuk mevkiinde Sızır kasabasına doğru dönüyorsunuz, sizi burada yönlendirici tabelalar şelaleye kadar yönlendirecektir.

Kayseri’den gidecekler ise, Kayseri-Sivas yönüne doğru giderken aynı kavşaktan sola dönerek Sızır şelalesi yönlendirici tabelalarını takip ederek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.