Soğanlı Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir – Soğanlı Ören Yeri-Giriş Ücreti

Soğanlı Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir – Soğanlı Ören Yeri-Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Soğanlı Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Yürüyüş Parkuru hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                            Soğanlı Vadisi Nerede?                        

Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı beldesinde bir mahallede yer alan bu yer Nevşehir-Kapadokya-Peribacaları olarak ünlenen yerdeki Peribacalarına benzer özelliklere sahip bir alandır. Yeşilhisar ilçe merkezine 15 km uzaklıktaki vadi, 25 km’lik geniş bir kanyona serilmiştir. Binlerce yıldır farklı hayatlara tanıklık eden Soğanlı Vadisi, Güvercinlik,Mağara, Barınak, Kilise ve Manastır olarak kullanılan ilginç kaya oluşumları bulunuyor.

                    Soğanlı Vadisi Hakkında Bilgiler            

Soğanlı Vadisi, eski bir yerleşim alanı olarak Roma döneminden kalan kiliseleri ile ünlüdür. Bu kiliseler MS. IX-XIII yüzyıllar arasında inşa edilmişlerdir. Bu kiliselerin en ünlüleri; Aziz Barbara (Tahtalı), Karabaş, Kubbeli Kilise ve Yılanlı kiliseleridir. Buraya geldiğinizde bu klişeleri gezmeden ayrılmayınız.

 

Soğanlı Vadisi klişelerin yanı sıra Doğal güzellikleriyle de ünlüdür.  Geniş bir vadi içerisinde yürüyüş alanları barındırmasından dolayı doğaseverler burayı bir doğa yürüyüş parkuru olarak ta bilmektedir. Bu parkur alanı, kimsenin kontrolünde değil istediğiniz yeri, dağı, tepeyi taştan oyulmuş evleri dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Yaklaşık 1.5-2 saat zaman ayırıp gezmeniz yeterli olacaktır. Yanınıza sağlam bir ayakkabı almanızı öneririz, taşların içleri oyulmasıyla yapılan yerlerde inmek yer yer demir merdivenler bulunuyor.

Soğanlı vadisine gelmişken ne alınmalı diyenlere, Köy kadınlarının el emeğiyle dikip, süslediği bebeklerin yanı sıra Türk motiflerinin hâkim olduğu heybeler, halılar ve çoraplar da alabilirsiniz. Köy kadınlarının temel geçim kaynağı bu bez bebeklerde elde ettiği gelirdir.

                  Soğanlı Ören Yeri Giriş Ücreti                       

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                          Ören Yeri Ziyaret Saatleri                   

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                 Soğanlı Vadisi’ne Nasıl Gidilir?                    

Yerleşim yeri olarak Kayseri, Nevşehir, Niğde üçgeni arasında yer alan Soğanlı Vadisi, Yeşilhisar İlçesine 15 km, Kayseri’ye 80 km, Derinkuyu’ya 30 km, Ürgüp’e 40 km, Nevşehir’e 60 km, Niğde’ye 80 km uzaklıkta bulunuyor. Araç ile gelecekler Her üç ilden de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karayolu ile ulaşım;

Kayseri-Yeşildere-Soğanlı (80 km)

Nevşehir-Derinkuyu-Soğanlı(60 km)

Niğde-Yeşildere-Soğanlı (80 km) Güzergâhlarını kullanarak gelebilirsiniz.

Soğanlı girişinde asfalt yol ikiye ayrılıyor. Sağa ayrılan yol kiliselerin bulunduğu alana gidiyor. Sola ayrılan yol, köyün yerleşim alanına geliyorlar. Kubbeli Kilise yanına otomobil ile gidilemediği için  burada araç bırakılıp yaklaşık 300 metrelik patika yoldan yürüyerek kiliseye gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.