Soğanlı Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Soğanlı Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Soğanlı Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kayseri Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Soğanlı Vadisi Nerede;

Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı beldesinde bir mahallede yer alan bu yer Nevşehir-Kapadokya-Peribacaları olarak ünlenen yerdeki Peribacalarına benzer özelliklere sahip bir alandır. Yeşilhisar ilçe merkezine 15 km uzaklıktaki vadi, 25 km’lik geniş bir kanyona serilmiştir. Binlerce yıldır farklı hayatlara tanıklık eden Soğanlı Vadisi, Güvercinlik,Mağara, Barınak, Kilise ve Manastır olarak kullanılan ilginç kaya oluşumları bulunuyor.

Soğanlı Vadisi Hakkında;

Soğanlı Vadisi, eski bir yerleşim alanı olarak Roma döneminden kalan kiliseleri ile ünlüdür. Bu kiliseler MS. IX-XIII yüzyıllar arasında inşa edilmişlerdir. Bu kiliselerin en ünlüleri; Aziz Barbara (Tahtalı), Karabaş, Kubbeli Kilise ve Yılanlı kiliseleridir. Buraya geldiğinizde bu klişeleri gezmeden ayrılmayınız.

Soğanlı Vadisi klişelerin yanı sıra Doğal güzellikleriyle de ünlüdür.  Geniş bir vadi içerisinde yürüyüş alanları barındırmasından dolayı doğaseverler burayı bir doğa yürüyüş parkuru olarak ta bilmektedir. Girişi için herhangi bir ücret ödemediğiniz bu alan, kimsenin kontrolünde değil istediğiniz yeri, dağı, tepeyi taştan oyulmuş evleri dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Yaklaşık 1.5-2 saat zaman ayırıp gezmeniz yeterli olacaktır. Yanınıza sağlam bir ayakkabı almanızı öneririz, taşların içleri oyulmasıyla yapılan yerlerde inmek yer yer demir merdivenler bulunuyor.

OKUMALISIN  Taşyaran Vadisi Nerede-Nasıl Gidilir?

Soğanlı vadisine gelmişken ne alınmalı diyenlere, Köy kadınlarının el emeğiyle dikip, süslediği bebeklerin yanı sıra Türk motiflerinin hâkim olduğu heybeler, halılar ve çoraplar da alabilirsiniz. Köy kadınlarının temel geçim kaynağı bu bez bebeklerde elde ettiği gelirdir.

Soğanlı Vadisi’ne Nasıl Gidilir;

Yerleşim yeri olarak Kayseri, Nevşehir, Niğde üçgeni arasında yer alan Soğanlı Vadisi, Yeşilhisar İlçesine 15 km, Kayseri’ye 80 km, Derinkuyu’ya 30 km, Ürgüp’e 40 km, Nevşehir’e 60 km, Niğde’ye 80 km uzaklıkta bulunuyor. Araç ile gelecekler Her üç ilden de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karayolu ile ulaşım;

Kayseri-Yeşildere-Soğanlı (80 km)

Nevşehir-Derinkuyu-Soğanlı(60 km)

Niğde-Yeşildere-Soğanlı (80 km) Güzergâhlarını kullanarak gelebilirsiniz.

Soğanlı girişinde asfalt yol ikiye ayrılıyor. Sağa ayrılan yol kiliselerin bulunduğu alana gidiyor. Sola ayrılan yol, köyün yerleşim alanına geliyorlar. Kubbeli Kilise yanına otomobil ile gidilemediği için  burada araç bırakılıp yaklaşık 300 metrelik patika yoldan yürüyerek kiliseye gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.