Anasayfa / Ankara / Soğuksu Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Soğuksu Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ankara’nın önemli bir yeri  olan Soğuksu Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilgi

Soğuksu Milli Parkı İç Anadolu Bölgesi’nde, Ankara ili sınırları içinde olup, 1959 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 1.050 hektar iken 1997 yılında yapılan sınır değişikliği ile 1.187 hektar olarak belirlenmiştir. Parkın bulunduğu arazi volkanik bir yapıya sahiptir, bu sebep ile içerisinde sıcak ve soğuk su kaynakları yer almaktadır. Sıcak su alanlarının çok olması kaplıca turizminin gelişmesini sağlamıştır.

Soğuksu Milli Parkı bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Parka hâkim olan ağaç türleri karaçam, sarıçam, göknar ve gürgendir. Bunun dışında çeşitli çayır otları ve çiçekler bulunmaktadır. Yabani çilek, yabani gül, ahlat, bodur ardıç, yabani fındık, titrek kavak ve bazı meşe türleri de bulunan diğer bitki türleridir. Dağ lalesi önemli bitki türleri arasındadır. Türkiye’nin Endemik Bitki Türleri Listesinde yer almaktadır.

Soğuksu Milli Parkı Florası Hakkında;

Soğuksu Milli Parkının 945 hektarı ormanlık alan, 242 hektarı ise açık alandır. Bölgede İç Anadolu’dan çok Karadeniz vejetasyonuna benzerlik daha fazladır.

Milli Park sınırları içinde 4 ekosistem tipi bulunmaktadır. Orman, step, çayır ve dere ekosistemi bu bölgede belirlenen ekosistem türleridir. Çoğunlukla orman ekosistemi görülmektedir. Yaprak Döken Ormanlar ve İbreli Ormanlar olmak üzere iki farklı orman türü bu bölgede görülmektedir.

Soğuksu Milli Parkında, ibreli orman ağaçları çoğunluktadır. Genellikle karaçam ağaçları vardır. Step ekosistemi orman açıklıklarında, çayır ekosistemi eğilimi olmayan yaz aylarında suyu çekilen çok nemli alanlarda yayılış göstermektedir.

Soğuksu Milli Parkı Faunası Hakkında;

Soğuksu Milli Parkı’nda,  yaban domuzu, ayı, tilki, çakal, kurt, vaşak, sincap ve tavşan gibi memeli hayvanlar bulunmaktadır. Bunun dışında, Milli Parkta 160 farklı kuş türü vardır. Kuş türleri içerisinde en önemlisi “Kara Akbaba” dır. Bunun temel sebebi kara akbabalarının dünya çapında koruma altına alınmasıdır.

Soğuksu Milli Parkı, İspanyadan sonra en çok kara akbaba çiftinin bulunduğu yerdir. Bu kuşlar milli park ile özdeşleşmiştir hatta Kızılcahamam ilçesinin girişinde Kara Akbaba Heykeli bulunmaktadır. Ayrıca park içerisinde Kara Akbaba Gözetleme ve Besleme İstasyonu bulunmaktadır

OKUMALISIN  Eymir Gölü Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Soğuksu Milli Parkı ve Kültürel Değerler

Soğuksu Milli Parkı içerisinde Atatürk Çamı bölgesi tarihi bir değere sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk bu bölgeyi Ankara’nın akciğerleri olarak ifade etmiştir. Atatürk buradaki çam ağacının altında dinlenip çay içmiştir.

Bu alanda her yıl 16 Temmuz tarihlerinde Kızılcahamam Belediyesi ve Kızılcahamam Kaymakamlığı tarafından organize edilen “Atatürk Günü” düzenlenmektedir. Fosil ağaç bölgesi ise yerli bitki örtüsünün tarihi anıtı olarak değerlendirilen “Fosil Ağaçları” barındırmaktadır.

Soğuksu Milli Parkında Ne Yapılır

Soğuksu Milli Parkında hafta sonu güzel ve eğlenceli etkinlikler yapılmaktadır. Doğa yürüyüşü, kuş gözlemleme, fotoğrafçılık, Konaklama tesisleri, çadırlı kamp ve günübirlik kullanım alanları ile rekreasyonel kullanım taleplerini karşılayacak kültürel kaynak değerlerine sahiptir Dağcılık ise Osmandede tepesi dediğimiz bölgenin kuzey batısını içeren bölümde gerçekleştirilebilmektedir. Bitki inceleme (Botanik Turizmi) açısından son derece önemli mantar ve geofit türleri bu bölgede mevcuttur.

Milli Parkta Yaklaşık 800 ziyaretçiye hizmet verecek piknik masası, piknik ocağı bulunan park içerisinde tuvalet ve yağmur barınakları da mevcuttur. Piknik ve gezinti amaçlı gidecek olan ziyaretçiler için Çeşme, Otopark, Konaklama, Büfe, Mescit, Çocuk Oyun Alanı, , seyir terası, yürüyüş yolu, bisiklet yolu gibi imkânlar bulunmaktadır.

Soğuksu Milli Park içerisinde Ziyaretçi Merkezi bulunmaktadır. Bu merkez aynı zamanda milli park müzesi olarak hizmet vermektedir.  2015 yılında açmıştır. Milli Park hakkında ziyaretçilere tanıtım ve bilgilendirme yapmak üzere 450 metrekarelik bir alana inşa edilen ziyaretçi merkezi içerisinde müze, toplantı salonları ve idari bina bulunmaktadır. Türkiye’de ilk defa uygulanan lale, fosilağaç ve milli park temalı 3 boyutlu canlandırma alanları Ziyaretçi Merkezinin müze bölümünde bulunmaktadır. Ayrıca müzeye kurulan 7 adet dokunmatik bilgi ekranı ile milli parkın kaynak değerleri sergilenmekte ve milli park alanı 360 derece sanal tur ile gezilmektedir.

Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı Hakkında;

Milli Park içerisinde kamp alanları mevcuttur. Girişte bulunan güvenlik görevlilerine bilgi verirseniz, sizler için daha iyi olacaktır. Wc, Çeşme, Kapalı çardak, Mescid ve birçok imkan bulunuyor.Ateş yakmak için bol bol odun bulabilirsiniz. Milli Park olmasından dolayı su akan yerlere gece saatlerinde su içmeye domuzlar gelebiliyor. Kamp alanı için doğa ile iç içe harika bir yerdir.

OKUMALISIN  Ankara’nın En iyi 10 Piknik Alanı - Ankara'da Piknik Yapılacak Yerler

Soğuksu Milli Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Milli parka, Giriş ÜCRETSİZDİR. sadece Otobüs girişleri için ek ücret alınmaktadır.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Konaklama

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı çevresinde konaklamak için çok fazla seçenek vardır. Soğuksu Milli Parkı içerisinde 4 yıldızlı ve 300 yatak kapasiteli Patalya Oteli, 600 yatak kapasiteli Çam Oteli ve Doğa Koruma ve Milli Park Mühendisliğine ait 1 Adet Bungalow (kütük ev )bulunmaktadır. İlçe merkezi ile Milli Park yakın olması sebebiyle ilçe merkezindeki otellerden ve pansiyonlardan konaklamak için yararlanabilirsiniz.

Milli Park içerisindeki otellerin gecelik fiyatları, ilçe merkezindekileri göre fazladır. İlçe merkezinde bir pansiyonda konaklamak için kişi başı 50 TL – 100 TL arası bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Milli Park içerisinde çadırlı geceleme yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan izin almak gerekebilmektedir. Kış mevsiminde izin almak daha kolaydır.

Soğuksu Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Soğuksu Milli Parkı, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır. Ankara şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 80 kilometredir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçları ile Ankara’dan Kızılcahamam’a gidebilirsiniz. 527 numaralı Kızılcahamam-Ulus EGO otobüsünü kullanarak Kızılcahamam’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bunun dışında Etlikte bulunan Eski Garaj’dan ve 19 Mayıs Stadyumu önünden hareket eden Kızılcahamam ilçe otobüslerini kullanarak Soğuksu Milli Parkı’na gidebilirsiniz. Bu otobüslerin ücreti ortalama 10-15 TL civarındadır.

Soğuksu Milli Parkına hususi aracınız ile Ankara-İstanbul karayolu istikametine yol alarak ulaşabilirsiniz. Soğuksu Milli Parkına kendi aracınız ile gitmek için Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinden Ankara-Bolu yolunu takip ederek Kızılcahamam ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Yol üzerinde Saray – Kazan – Kurtboğazı baraj gölünü göreceksiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

2 Yorumlar

  1. AhmetBurak

    Very nice.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir