Söğüt Kaymakam Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – BİLECİK

Söğüt Kaymakam Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – BİLECİK

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Söğüt Kaymakam Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir -Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

        Söğüt Kaymakam Çeşmesi Hakkında Bilgiler       

Söğüt Kaymakam Çeşmesi, Bilecik ilinin Söğüt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Söğüt ilçesine bağlı Orta Mahallesinde bulunur. Bilecik şehir merkezine yaklaşık olarak 28 km mesafededir.

Kaymakam Çeşmesi, 1919 yılında ilçe Kaymakamı Sait Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Çeşmenin kitabesi günümüze kadar gelmiştir. Her yüzünde ayrı kitabeler bulunur. Bu sayede yapım tarihi bilinmektedir.

Çeşme dört cepheli olarak inşa edilmiştir. Osmanlı mimarisinin son dönem örnekleri arasındadır. Çeşmenin üst kısmı Kütahya çinileri ve mermerle kaplanmış haldedir. Çeşmenin üç kenarının ortalarında dilimli vazo biçiminde valakları bulunmaktadır.  Yalakların yanındaki kabartma yıldız motifleri dikkat çekici detaylar arasında yer almaktadır. Birçok kez onarımdan geçen çeşme günümüze sağlam bir şekilde ulaşılmıştır.

              Söğüt Kaymakam Çeşmesi Nerede?              

Kaymakam Çeşmesi, Bilecik ilinin Söğüt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Söğüt ilçesine bağlı Orta Mahallesinde bulunur. Bilecik şehir merkezine yaklaşık olarak 28 km mesafededir.

         Söğüt Kaymakam Çeşmesi Nasıl Gidilir?          

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Bilecik kent merkezinden kalkan Söğüt ilçe minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirler. Hususi araç ile Bilecik merkezden gelmek isteyenler Bilecik Söğüt Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments