Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – İstanbul Gezilecek Yerler?hakkında bilgiler vereceğiz.

Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami

Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesi sınırları içerisindedir. Beyoğlu ilçesindeki Galata semtinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Azapkapı Mahallesi Tersane Caddesi, Galata Mahkemesi Sokağı’nda bulunmaktadır.

Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami Ne Zaman Yapıldı? Kim Yaptı?

Cami ,985 (1577-78) yılında Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Azapkapı Sokollu Mehmet Paşa Cami, aynı zamanda Tarihi Yarımadanın en önemli eserlerinden biridir. Mimar Sinan’ın eseri olan cami 1807 yılında yangından zarar görmüş, minaresi kısmen yıkılmıştır. Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı dönemlerinde onarımdan geçmiş, fakat savaşların devam etmesi sebebiyle yapılan onarımlar yarım kalmıştır. 1938-41 yılları arasında esaslı bir onarım görmüştür.

Haliç’in kıyısında yer alan cami kesme taş malzeme ile fevkani olarak inşa edilmiştir. Alt katında tonozlu mahzenler bulunmaktadır. Kuzey cephede iki uçta yer alan kapılardan sonra merdivenlerle son cemaat yerine çıkılmaktadır. Mekan sivri kemerli alınlıklı dikdörtgen açıklıklı bir sıra pencere ile aydınlatılmış olup üzeri de kurşun kaplı meyilli bir çatı ile örtülüdür. Son cemaat yerinde iki yanda yer alan birer kapı ile harime geçiş sağlanmıştır.

Azapkapı Cami, mimari açıdan Selimiye Camii’nin küçültülmüş bir halidir. Kapı ve pencerelerindeki ahşap işçiliği oldukça gösterişli olup, mermerden yapılan minberi de görülmeye değer detayları arasındadır.

OKUMALISIN  Otingo Kaplıcası Nerede - Nasıl Gidilir?

Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami Nerede?

Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesi sınırları içerisindedir. Beyoğlu ilçesindeki Galata semtinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Azapkapı Mahallesi Tersane Caddesi, Galata Mahkemesi Sokağı’nda bulunmaktadır.

Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 28T, 30D, 36CE, 46Ç, 66, 74A ve 99A otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Marmaray ve M2 hattına binerek gelebilirler. Vapur ile gelmek isteyenler ise HALIÇ HATTI, KADIKÖY (ÇAYIRBAŞI) – KARAKÖY – EMINÖNÜ hattına binerek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin Gezilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir