Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir? Hatay Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Hakkında;

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Hatay ilinin Payas ilçe sınırlarında Payas Kalesinin Hemen yanı başındadır. Kitabesine göre, 1574 yılında Osmanlı döneminde yapımı tamamlanan ve devrin ünlü Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa (1564-1579) tarafından Dönemin En ünlü Mimarı Mimar Sinan tarafından tasarlanıp, Hassa Mimarlar Teşkilatı’na inşa ettirilmiştir.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Payas ilçe merkezinden 1 km. uzaklıkta denizden 700 metre içeride düz arazide ve Payas Kalesinin hemen yanında bulunmaktadır. Küllüye oldukça geniş bir alan üzerine kurulmuştur. İçerisinde, arasta, han, tabhâne, imaret, hamam, cami, hankah (medrese), sıbyan mektebi, iki çeşme ve köprüden oluşmaktadır. Mimarisiyle çok ilgi gören bu yapıya baktığımızda, Hemen yanında Payas Kalesi, Arastanın doğusunda han, imaret ve tabhânelere, batısında cami, hankah, sıbyan mektebi ve hamam olarak ayrılarak işlevsellik açısından bir bütünlük sağlanmıştır. Külliyenin yapımında Genellikle taş ağırlıklı malzeme kullanılmış olsa da, yer yer Suriye bölgesinde görülen çift renkli taş kullanıldığı da görülmektedir.

OKUMALISIN  Kastro Çamlıköy Plajı - Kamp Alanları Nerede-Nasıl Gidilir?

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinde, Güney-kuzey doğrultusunda uzanan 115 × 15 m. boyutlarındaki arastanın içinden eski tarihî yol geçiyor ve bu yolu her iki yöne açan büyük büyük kapılar bulunuyor. Üzeri tonoz örtülen arastanın içerisinde kırk sekiz dükkân bulunmaktadır. Yapı üzerinde En dikkat çeken yer ise Merkezinde bulunan dua kubbesidir. Dua kubbesini mimari açıdan incelenirse han ile kale arasındaki yönlendirmeyi sağladığı gözükmektedir. Külliyenin en anıtsal yapısı, Hamam ile cami avlusuna açılan 48*40 boyutlarındaki Taç kapılarıdır. Birinci iç avlunun çevresine mutfak, fırın, yemekhane, kiler ve depo gibi odalar bulunuyor. Ayrıca, Kuzeyinde son cemaat yeri, sonradan inşa edilen minare ile Tam orta kısımda bulunan şadırvanın yer aldığı revaklı bir iç avlusu göze çarpmaktadır. Hatay’da gezilecek yerler arasında nereler var diye sorarsanız, Payas ilçesinde bulunan bu güzel yapıya gelip, içerisinde bulunan yapıları inceleyip, hediyelik eşya satan dükkânlardan alışveriş yapıp, bu mekân içerisinde bir bardak kahve içerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ne Nasıl Gidilir;

Hatay ilinin Payas ilçe sınırları içerisinde bulunan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesine gitmek için gerek toplu taşıma imkânlarıyla gerekse kendi imkânlarınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Spil Dağı Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Toplu Taşım ile gitmek isteyenler, Payas İlçesine geldikten sonra İnönü Caddesini kullanarak Payas Halk Plajına giden Dolmuşlara binerek gidebilirsiniz.

Kendi aracınızla gidecekseniz eğer, Payas Merkez caminin hemen yanından sahile doğru giden İnönü yoluna dönerek gidebilirsiniz. Hatay-Payas arası ortalama 23 km uzaklıktadır. Navigasyon ile gitmek istenseniz alttaki haritayı kullanarak gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir