Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – MALATYA

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – MALATYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptı? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

       Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Nerede?       

Malatya ili Darende ilçesi Zaviye Mahallesi, Hulusi Efendi Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Somuncu Baba Türbesi, Somuncu Baba Camii ve Balıklı Göl ile bir arada bulunur. Türbenin yapım tarihiyle alakalı bir bilgi bulunmamaktadır. Ama caminin minaresinin yapımı 1686 yılı olarak bilinmektedir. Malatya ili ile Darende İlçesi arasındaki mesafe 106 Km’dir. Darende İlçe Merkezine yaklaşık 3 km’dir.

       Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Kimdir?          

Osmanlı döneminin manevi mimarlarından olan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’nin 1331 yılında Kayseri’nin Akça kaya köyünde dünyaya gelmiştir. 1412 yılında Malatya’nın Darende ilçesinde öğrencilerini yetiştirdiği yerde hayatının kaybetmiştir.

Darende İlçesinde Türbesi bulunan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’ni  her yıl binlerce misafir tarafından ziyaret edilmektedir. Hayatı, tesirleri ve eserleri ile günümüz insanına yol göstermeye devam etmektedir.  Somuncu Baba hayatı boyunca ünlü biri olmak istememiş ve nerede tanınmaya başlanmışsa oradan uzaklaşmış, Hayatını boyunca talebelerinin eğitimi ile meşgul olmuştur. Bu sebeple Somuncu Baba Türbesi nerede sorusunun asıl cevabı âşıkların gönülleridir denilmektedir.

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve Külliyesi Hakkında Bilgiler  

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba i, hayatı, yaşantısındaki sadeliği, eserleri ve talebeleri ile hep hayırla yâd edilmiştir. Yaşamından ölümüne kadar hep sevilen biri olmuştur.

 

Şeyh Hamidi Veli Hazretleri, Osmanlı Devleti’nin manevi anlamda gelişmesi ve İslam’a hizmet etmek amacıyla birçok şehirde bulunmuştur. Bunlar; Aksaray, Bursa ve Kayseri ve Malatya-Darende şehirleri ön plana çıkmaktadır.

Kayseri ili Somuncu Baba Hazretlerinin doğduğu memlekettir. Doğduğu ev sonradan camiye çevrilmiştir ve ziyarete açık konumdadır. Bursa ise Kendisinin meşhur olduğu manevi sırlarının halk tarafından anlaşıldığı yerdir. Bursa Ulu Cami’nin açılış hutbesini okumasıyla manevi büyüklüğü ortaya çıkan Şeyh Hamidi Veli Hazretleri, şöhret’in Ünlü olmanın kötü olduğu düşüncesiyle Bursa’dan ayrılmıştır.

Şeyh Hamidi Veli Hazretleri hayatının son dönemi Aksaray ve Darende’de tamamlamıştır.  Somuncu Baba Hazretleri Hac ziyaretinin ardından Darende ilçesine dönmüş ve hayatının son zamanlarını Darende İlçesi Hıdırlık adı verilen mevkiinde kurduğu dergâhında, öğrenci yetiştirerek geçirmiştir. Somuncu Baba Hazretleri vefatının ardından öğrencilerini yetiştirdiği dergâhın içerisinde defnedilmiştir.

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesiine Nasıl Gidilir?

Malatya ili Darende ilçesinde bulunan Türbeye gitmek için;

                              Minibüsle Gidecekler                               

Malatya şehir merkezinden Darende ilçe Minibüslerine binerek yaklaşık 1-1.30 saatlik bir yolculukla ilçeye gidebilirsiniz. Darende ilçe ile türbe arası 3 km’dir. İster yürüyerek ister taksi hizmetiyle gidebilirsiniz. Malatya- Darende arası Minibüs seferleri her bir saatte yapılmaktadır.

                         Şahsi Aracıyla Gidecekler                            

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi’ne Malatya’dan gelecekler Malatya-Kayseri-Sivas karayolunu kullanarak gelebilirler.  Malatya tarafından gelmek isterseniz de Malatya, Akçadağ yol ayrımından sonra Darende’ye yönüne gelmelidirler.

Sivas’ın Gürün ilçesine 36 km uzaklıkta, Sivas merkeze 143 km mesafededir.

K.Maraş’ın Elbistan ilçesine 61 km uzaklıkta K.Maraş’ın merkeze ise 203 km uzaklıktadır.

Kayseri ise Türbeye 228 km mesafededir.

Ankara iline uzaklığı 549 km ve 6 saat sürmektedir.

İstanbul iline uzaklığı 993 km 10 saat 50 dakika sürmektedir.

                  Yol Tarifi / Google Haritalar                             

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.