Soykırım Anıtı ve Müzesi – Kılıçlar Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Soykırım Anıtı ve Müzesi – Kılıçlar Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şehit Türkler Anıt ve Müzesi – Kılıçlar Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Iğdır Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Soykırım Anıtı ve Müzesi-Kılıçlar Müzesi Hakkında;

Şehit Türkler Anıt ve Müzesi ya da Kılıçlar Müzesi 1915-1920 tarihleri arasında Iğdır ve köylerinde yaşayan Türklere Karşı Ermenilerin saldırıp Katlettiği kişileri sembolize eden anıt müzedir. Müzenin yanında Bu saldırıları belgeleyen belgelerde bulunmaktadır. Müze şehir merkezine yakın bir mesafede bulunmaktadır.

Müzede bulunan belgelere göre, O dönemde Iğdır’da yaşayan halkın büyük bir kısmı katledilmiş bu sayının seksen binden fazla olduğu söyleniyor. Geriye kalanlar ise, kendi yurtlarını terk etmek zorunda kalmışlar. Soykırım anıtı Ülkemizin en yüksek anıtı durumundadır, toplam uzunluğu 43.50 metredir.

Soykırım Anıtı Müzesi Selçuklu mimarisi özelliği taşımaktadır, Bir tepenin tam ortasında yükselen bu yapı, 5 Kılıcın uzandığı ve en sonunda uçlarının birleşerek kubbe şeklini aldığı bir görünüme sahiptir. Bu hali Selçuklu döneminde yapılan türbeleri andırmaktadır.

Soykırım Anıtı ve Müzesi-Kılıçlar Müzesi’ne Nasıl Gidilir;

Soykırım Anıt ve Müzesi Iğdır Şehir merkezine yakın bin konumdadır. Anıt’a gitmek için iki yol bulunuyor. Birincisi Iğdır-Nahcivan çevre yolu, ikincisi İrfan caddesi ve devamında ilham Aliyev Bulvarından giden yol her ikisinin birleşim noktası bu anıt müzenin olduğu yerdedir.

OKUMALISIN  Selinus Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Iğdır ilinin Bazı İllere olan uzaklığı;

  • Iğdır-Kars arası 140 km ve 2 saat,
  • Iğdır-Ağrı arası 143 km ve 2 saat,
  • Iğdır-Van arası 225 km ve 3 saat, 10 dakika,
  • Iğdır-Ardahan arası 226 km ve 3 saat, 15 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.