St. Paul Kuyusu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Mersin

St. Paul Kuyusu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Mersin

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere St. Paul Kuyusu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Kuyunun Hiristiyanlar için Önemi Nedir? bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     St. Paul Kuyusu Nerede?                                 

Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde Kızılmurat Mahallesinde bulunur.  İl merkezine yaklaşık 27 km uzaklıktadır. Tarsus merkezde bulunmaktadır.

St. Paul Kuyusu, Eski Tarsus evlerinin yoğun olduğu bölgede St. Paul’un Doğduğu ev olarak kabul edilen yerin avlusunda inşa edilmiştir. Ülkemizin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olarak gösterilen kültür varlıklarından birisidir.

Evin bahçesinde yakın zamana kadar yapılan kazı çalışmalarında bazı duvarlar ortaya çıkarılmıştır. Kuyunun çapı 1.15 metredir. Ağız taşının silindir biçiminde olmasına karşın, asıl kuyu gövdesi kare biçimindedir ve dörtgen kesme taşlarla yapılmıştır.

St. Paul Kimdir?

Paul (Pavlus), Hristiyanlığın erken gelişiminde ve  Yazıları ile İncil’in önemli bir bölümünü oluşturmuştur. Aziz Paul, ortaya çıkan Hristiyanlık dininin yönünü belirlemekte öncülük yapmasında dolayı büyük ün kazanmıştır. Ayrıca, Paul Hristiyanlığın Kudüs’ten Anadolu’ya ve buradan da Avrupa’ya yayılmasında büyük rol oynamıştır.

Derinliği 38 metre olan kuyu yaz-kış daima su bulundurmaktadır. Geçmişte uzun kara yolculuklarıyla Kudüs’e hacı olmak için yöreden geçen Hristiyanlarca ziyaret edilip, kutsal olduğuna inandıkları kuyunun suyunu içmektedirler.

Bu bölgede yapılan kazı çalışmalarında St. Paulus’un doğduğu ev olarak tahmin edilen evin taş duvarları St. Paul Kuyusu’nun hemen yanında yeryüzüne çıkarılmıştır.,

                     St. Paul Kuyusu Giriş Ücreti                      

St. Paul Kuyusu Giriş Ücreti 2023 yılı Temmuz ayı itibari ile 40 TL

Müze Kart Geçerlidir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                St. Paul Kuyusu Ziyaret Saatleri                   

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                 St. Paul Kuyusu’na Nasıl Gidilir?                   

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenlerin ilk başta Tarsus ilçesine ulaşmaları gerekir. Merkezden yürüme mesafesidir. Ankara’ya 500 km İstanbul ilimize 950 km, İzmir ilimize ise 910 km mesafededir.

Toplu Taşıma ile Gidecekler; St. Paul Kuyusu’na en yakın geçen otobüsler 100 – 141 (makina ikmal – Çağ üniversitesi) hat nolu otobüslerdir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.