St. Paul Kuyusu Nerede – Nasıl Gidilir?

St. Paul Kuyusu Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere St. Paul Kuyusu Nerede – Nasıl Gidilir? – Mersin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

St. Paul Kuyusu Nerede?

St. Paul Kuyusu, Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Kızılmurat Mahallesinde bulunur.  İl merkezine yaklaşık 27 km uzaklıktadır. Tarsus merkezde bulunmaktadır.

St. Paul Kuyusu Hakkında;

St. Paul Kuyusu Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Kızılmurat Mahallesinde bulunur.  Tarsus merkezde bulunmaktadır. St. Paul Kuyusu Eski Tarsus evlerinin yoğun olduğu bölgede St. Paul’un evi olarak kabul edilen yerin avlusunda inşa edilmiştir. Ülkemizin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olarak gösterilen kültür varlıklarından birisidir.

Evin bahçesinde yakın zamana kadar yapılan kazı çalışmalarında bazı duvarlar ortaya çıkarılmıştır. Kuyunun çapı 1.15 metredir. Ağız taşının silindir biçiminde olmasına karşın, asıl kuyu gövdesi kare biçimindedir ve dörtgen kesme taşlarla yapılmıştır. Derinliği 38 metre olan kuyu yaz-kış daima su bulundurmaktadır. Geçmişte uzun kara yolculuklarıyla Kudüs’e hacı olmak için yöreden geçen Hristiyanlarca ziyaret edilip, kuyunun suyundan içtikleri bilgisine ulaşılmaktadır.

OKUMALISIN  Lamos Kanyonu Nerede - Nasıl Gidilir?

Bu bölgede yapılan kazı çalışmalarında St. Paulus’un doğduğu ev olarak tahmin edilen evin taş duvarları St. Paul Kuyusu’nun hemen yanında yeryüzüne çıkarılmıştır.

St. Paul Kuyusu Ziyaret Saatleri

Kuyu haftanın her günü 08.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

St. Paul Kuyusu Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenlerin ilk başta Tarsus ilçesine ulaşmaları gerekir. Merkezden yürüme mesafesidir. Ankara’ya 500 km İstanbul ilimize 950 km, İzmir ilimize ise 910 km mesafededir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.