Anasayfa / Aydın / Süleyman Bey Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Süleyman Bey Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Süleyman Bey Cami Nerede-Nasıl Gidilir? Aydın Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Süleyman Bey Cami Nerede

Bey (Süleyman Bey)Camii Aydın merkezde bulunmaktadır. Merkezde tren garının yakınında İstasyon Meydanı olarak adlandırılmış bölgede yer almaktadır.

Süleyman Bey Camii olarak da bilinen bu cami 1683 yılında Cezayir Beylerbeyi Mustafa Paşa’nın oğlu Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın kalfalarından olan bir mimara yaptırıldığı tahmin edilen caminin asıl minaresi 1899 yılında yıkılmış ve restorasyon çalışması yapılmıştır. Yunan işgali ile yeniden tahribata uğrayan minare Bey Camisi, bu kez de 1954 – 1956 yılları arasında bütün cami ile birlikte restore edilmiştir.

Cami Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır. Kare planlı ve kesme taştan inşa edilmiş olan cami, 16 kenarlı kasnağında 16 pencere bulunan bir kubbe ile örtülüdür. Kubbe içi, kalem işleri ile süslenmiştir. Kesme taştan yapılmış mihrabı sade olup, mermerden yapılmış minberin merdiven altı işlemelidir. Tek şerefeli minaresinin gövdesi çok kenarlıdır. Dışarıdan dar bir merdivenle kadınlar yerine çıkılıyor.

OKUMALISIN  Dalaman Gezilecek Yerler - Dalaman Gezi Rehberi

Süleyman Bey Cami Hakkında;

Bey (Süleyman Bey)Cami Aydın merkezde bulunmaktadır. Merkezde tren garının yakınında İstasyon Meydanı olarak adlandırılmış bölgede yer almaktadır.

Bey camisine ulaşmak için Aydın merkeze gelmeniz gerekmektedir. Aydın’a şehirlerarası otobüsle ulaşmak isteyenler için çoğu şehirden direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir.  Hava Yolu kullanmak isteyenler için en yakın seçenek Adnan Menderes Havalimanıdır. Buradan servislerle Aydın merkeze ulaşabilirsiniz.

Buraya hususi aracınızla gelecekseniz İzmir- Aydın Otoyolu’nu kullanmanızı tavsiye ederim. Bu yoldan ulaşım daha kısa sürmektedir.

Aydın ilinin bazı yerlere olan uzaklığı;

  • İZMİR 130 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat,
  • MUĞLA 101 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat
  • AFYON 347 km uzaklıktadır ve yaklaşık 4,5 saat
  • BALIKESİR 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
  • ÇANAKKALE 449 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat
  • DENİZLİ 126 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
  • MANİSA 156 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
  • ISPARTA 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
  • ANKARA 604 km uzaklıktadır ve yaklaşık 8 saat
  • İSTANBUL 685 km uzaklıktadır ve yaklaşık 9 saat
OKUMALISIN  Erdek Zeytinli Ada Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir