Sultan Alaaddin Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Altındağ/ANKARA

Sultan Alaaddin Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Altındağ/ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sultan Alaaddin Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Caminin Tarihi & Mimarisi – Cami’nin Ne Zaman Yapıldığı ve Kim Tarafından Yapıldığı  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Sultan Alaaddin Cami Nerede?                  

Cami, Ankara ili Altındağ İlçesi’nde, Hisar semtinde, İç Kale Mahallesi’nde, Ali Taşı Sokak’ta bulunmaktadır. Ankara’daki en eski Selçuklu yapısı olarak bilinen bu yapının Minberinde yazılan kitabeye göre H.594 (1178) tarihinde yapıldığı biliniyor.

Sultan Alaaddin Camisinin Kapısı üzerinde bulunan bir kitabeye göre; Anadolu Selçuklu Sultanı II. Kılıçaslan’ın oğlu, Ankara emiri Muhiddin Mesud Şah (ö.1204) tarafından, Ankara Kalesinde 1178 yılında yaptırılarak ibadete açılmıştır. Ve günümüzde hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin I. Keykubad (1220-1237) tarafından onarımı yaptırıldığından Cami’nin ismi “Alaeddin Cami” olarak bilinmektedir.

Caminin yapımından bahsedecek olursak, Caminin Duvarlarında devşirme antik malzeme, kesme ve moloz taş kullanılan yapının üzeri sıvalı kiremit örtülüdür. Güneydoğusunda hemen yanında “Zindan Kapı” ve “Parmak Kapı” olarak adlandırılan İç Kale kapısı vardır.

Doğuda bulunan ve halen arkeolojik malzemelerin sergilendiği bölümde yapının orijinal mihrabı yer almaktadır. Ceviz ağacından yapılmış oyma minberi oldukça ilgi çekicidir. Kare formlu taş kaideli silindirik tuğla gövdeli minare kuzeybatı köşede yükselmektedir. Yapı uzunlamasına dikdörtgen planlıdır.

             Sultan Alaaddin Cami’ne Nasıl Gidilir?           

 Altındağ ilçesinde Ankara Kalesinin aşağı kısmında bulunmaktadır. Bu yere gitmek için,

Aracınızla gidecekseniz eğer 2 farklı yol bulunuyor.

1.Yol, Ulucanlar Caddesine aracınızı park ederek, oradan Ankara Kalesine Doğru yürüyerek çıkmalısınız. Cami, Meşhur Gramofon Kafe’ye gelmeden hemen solda kalıyor,

2.Yol, Ankara Kalesine doğru aracınızla çıktığınızda kalenin hemen yanında bulunun otoparklara aracınızı bırakarak, Rahmi Koç müzesinin yanından aşağıya doğru yürümeniz.

Sultan Alaaddin Cami’ne Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Otobüs ile Gidecekler; En yakın yer Anafartalar Caddesinden geçen 375 – 377 – 361 – 357 nolu otobüslere binip Anafartalar Caddesinde inip yürüyebilirler. Veya Ulus olarak bilinen yerde indikten sonra Ankara Kalesine doğru yürümeleri yeterli olacaktır.

Dolmuş ile Gidecekler; Mamak – Ulus arası hizmet veren Dolmuşlara binerek Anafartalar Caddesinde inip yürüyerek ulaşabilirler.

Metro ile Gidecekler; Ulus olarak bilinen istasyondan indikten sonra Ankara Kalesine doğru yürüyerek gidebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.