Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati Hakkında bilgiler vereceğiz.

  Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Hakkında  

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Sultan  II. Beyazıd Tarafından 1488 yılında mimar Hayreddin’a yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemin önemli eserleri arasında yer alan bu yapı, Sağlık, Eğitim ve Dini kurumların yer aldığı Külliye şeklinde planlanmıştır.

Edirne il merkezinde Tunca Nehrinin kıyısında Trakya Üniversitesi Bünyesinde yer almaktadır. Sağlık Müzesine, 2004 yılında Avrupa Konseyi tarafından “Avrupa Müze Ödülü” ünvanı verilmiştir. Külliye içerisinde, Hastane, Tıp Medresesi, Cami, Erzak Depoları, Hamam, Mehterhane(Konservatuar), Su Deposu, Mutfak Bölümü, Misafirhane ve İmaret yer almaktadır. Sağlık Müzesi’nin En önemli özelliği ise, Osmanlı Dönemi Darüşşifasını günümüzde de yaşatmayı sürdüren Tek müze olma özelliğine sahiptir.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Osmanlı Döneminde akıl hastalarını su ve müzik sesi, koku ve uğraş ile tedavi ettiği bir yerdir.  O Dönemin akıl hastanesidir . Müzeyi gezerken sizlere Sağlık, Tedavi Şekilleri ile alakalı görseller 3 Boyutlu Maketler halinde sergilenmektedir.

Sultan II. Bayezid Külliyesinin En dikkat çeken bölümü küçüklü Büyüklü çok sayıda bulunan Kubbeleridir. Tek Kubbeli iki minareli Camiside görülmeye değer güzelliktedir.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Giriş Ücreti

 2023 Yılı Ücretleri 

Yerli ziyaretçi için 20 TL.

Yabancı ziyaretçi için 50 TL.

Öğrenci ÜCRETSİZDİR.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Edirne şehir merkezinde Tunca nehrinin yakınında bulunmaktadır.

Toplu Taşıma ile Gidecekler, Şehir merkezinden hareket eden 3A – 1A Minibüslere binerek kolayca ulaşabilirsiniz.

İstanbul yönünden gitmek isteyenler, D-100 kara yolu veya TEM otoyolundan gidebilirsiniz. Toplam 238 km uzaklıkta olup ortalama 2.5 saat sürmektedir.

Tekirdağ – Edirne arası 142 km’lik mesafe olup yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.