Sultan Murat Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik – TRABZON

Sultan Murat Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik – TRABZON

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Sultan Murat Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – Piknik Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

                     Sultan Murat Yaylası Nerede?                     

Yayla, Trabzon İlinin Çaykara İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çaykara ilçe merkezine 25 km mesafede olan ve Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısında bulunmaktadır. Murat Yaylası, 2100 rakıma sahip, yeşil çayırların ve mavi gökyüzünün kartpostallık bir görüntüsü karşınıza çıkıyor. Yayla şenlikleri ile de ünlüdür. Her yıl Ağustos tarihinde Sultan Murat Yaylası Şenlikleri düzenlenmekte ve oldukça yoğun katılım olmaktadır. Kesinlikle katılmanızı tavsiye ederim. Yaylada elektrik, tuvalet ve içme suyu bulabilirsiniz.

I.Murat 1635 yılında İran Seferi’nden döndüğü sırada bu yaylada ordusuyla birlikte Cuma namazını burada kılmış ve konaklamıştır. Bu sebepten dolayı Sultan Murat olarak adlandırılmış bu yayla. Sultan Murat Yaylası’nda aynı zamanda Osmanlı ordusunun bir şehitliği bulunur. Şehitlikte bir subay ve 70 Er’in mezarı vardır.

              Sultan Murat Yaylası’na Nasıl Gidilir?             

Yayla, Trabzon İlinin Çaykara İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çaykara ilçe merkezine 25 km mesafede olan ve Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısında bulunmaktadır.

Yaylaya hususi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Çaykaradan sonra 22 km toprak yol bulunmaktadı. Toprak olmasına rağmen yol düzgündür. Trabzon-Rize sahil yolunda Of’a varınca güneye saptıktan 22 km sonra Çaykara ilçesine oradan da yaklaşık 33 km’lik yol boyunca başka yaylalardan da geçerek yaylaya ulaşabilirsiniz. Kışın yüksek rakım ve kar nedeniyle yolu kapalı olmasından dolayı yazın gitmenizi tavsiye ederim.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments