Sultan Reşat Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler?

Sultan Reşat Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sultan Reşat Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler?  hakkında bilgiler vereceğiz.

                   Sultan Reşat Türbesi Hakkında;                

Sultan Reşat Türbesi, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Boyacı Sokağı ile Haliç arasında yer almaktadır.

Sultan Reşat Türbesi İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bulunan Sultan Reşat, ya da diğer adıyla 35. Osmanlı padişahı V. Mehmed’in mezarının bulunduğu türbedir. Sultan V. Mehmed 3 Temmuz 1918 tarihinde vefat ettiğinde kendi isteği doğrultusunda Eyüp’te Haliç kıyısında Mimar Kemâleddin’e yaptırdığı türbesine defnedilmiştir.

Bu güzel rıhtım ve küçük demir iskele babaları 1986 tarihinde, önündeki kazıklı yol yapılırken toprak altında kalmıştır. Türbe bahçesi demir parmaklık ile çevrilmiştir. Bahçede iki küçük havuz vardır.

Türbe, sekiz yüzlüdür. Kesme taş ve mermerden yapılmıştır. Yüksek kubbesi kurşun kaplıdır. On mermer basamakla türbe kapısına çıkılır. Kapının iki yanına başlıklı mermer sütunlar yerleştirilmiştir. Kapı kemeri pembe-beyaz mermerden yapılmıştır.

                   Sultan Reşat Türbesi Nerede?                 

Sultan Reşat Türbesi, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Boyacı Sokağı ile Haliç arasında yer almaktadır.

OKUMALISIN  Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami Nerede - Nasıl Gidilir?

            Sultan Reşat Türbesi’ne Nasıl Gidilir?         

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 37M, 399C, 39D, 41Y, 44B, 48A, 55ET, 94Y otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

 Metro ile gelmek isteyenler, Metro M1A, M1B hattına binerek gelebilirler.

Minibüs ile gelmek isteyenler, MİNİBÜS: A-34, MİNİBÜS: A-40 ile ulaşım sağlayabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.